Answer:
its d (an increase in demand)
Step-by-step explanation:
Answer:
1/9th.
Step-by-step explanation:
Because the area is measured in units squared, then you have to square 1/3 which is 19th.
Just divide the price by the amount bought.
7.96÷5
Which equals 1.592. So round that to 1.59.
The unit price is $1.58 per pound.
Hope I helped!
Step-by-step explanation:
Given
f(x) = 2x
f(3) = 2 * 3 = 6
Hope it will help):)