Multiplying the number by 1,000
Answer:
72÷6=12
so at the nursery it cost $12 per shrub
66÷6=11
so at the store it cost $11 per shrub
so if you buy 21 shrubs from the nursery it will cost: 12×21=$252
but if you buy 21 shrubs from the store it only cost: 11×21=$231
$252-$231=$21
(2x + y)³
(2x + y)(2x + y)(2x + y)
(2x(2x + y) + y(2x + y))(2x + y)
(2x(2x) + 2x(y) + y(2x) + y(y))(2x + y)
(4x² + 2xy + 2xy + y²)(2x + y)
(4x² + 4xy + y²)(2x + y)
4x²(2x + y) + 4xy(2x + y) + y²(2x + y)
4x²(2x) + 4x²(y) + 4xy(2x) + 4xy(y) + y²(2x) + y²(y)
8x³ + 4x²y + 8x²y + 4xy² + 2xy² + y³
8x³ + 12x²y + 6xy² + y³
Answer:
b?
Step-by-step explanation:
5 (3f-8g) 2g
*distribute the 5
15f-40g×2g
(im assuming its multiplication since there are no signs that say otherwise)
15f-80g