Answer:
42 inches
Step-by-step explanation:
1 foot is 12 inches
12 times 3=36
12 divided by 2=6
36+6=42
Write the equation of the cost
p stands for the cost per pear, a stands for the cost per apple
6p + 3a = 3.9
2p + 5a = 3.3
Solve the equation system
To solve the equation system, we work on eliminating variable p so we will find the number of a. To eliminate, we have to change the coefficient of p to the same number (i will change it to coefficient 6)
6p + 3a = 3.9 (multiply 1)
2p + 5a = 3.3 (multiply 3)
---------------------------------
6p + 3a = 3.9
6p + 15a = 9.9
-------------------- - (substract)
-12a = -6
a = -6/-12
a = 0.5
To find the cost per pear, subtitute the number of a to one of the equation
2p + 5a = 3.3
2p + 5(0.5) = 3.3
2p + 2.5 = 3.3
2p = 3.3 - 2.5
2p = 0.8
p = 0.4
The cost of one pear is $0.4
Answer: 0
Yurrrrrrr
Step-by-step explanation:
Answer:
11%
Step-by-step explanation:
<em>Percentage increase = (New average- previous average)/previous average x 100</em>
<em>New average: 1554</em>
<em>Previous average: 1400</em>
Percentage increase = (1554-1400)/1400 x 100
Percentage increase = 154/1400 x 100
Percentage increase = 0.11 x 100
Percentage increase = 11%
Therefore, the average increased by 11%.
!!