1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikklg [1K]
2 years ago
15

Solve for x please 4.5x + 11.5 = 8.5x + 3.5

Mathematics
2 answers:
leonid [27]2 years ago
6 0

Answer: have you tried to use photomath?


Anna007 [38]2 years ago
3 0

Answer:

x=2

Step-by-step explanation:

4.5x+11.5=8.5x+3.5


We simplify the equation to the form, which is simple to understand

4.5x+11.5=8.5x+3.5


We move all terms containing x to the left and all other terms to the right.

+4.5x-8.5x=+3.5-11.5


We simplify left and right side of the equation.

-4x=-8


We divide both sides of the equation by -4 to get x.


You might be interested in
Which pair of points have equal x-coordinates
aniked [119]
The pair of points that are equal to x coordinates is (0,0)
8 0
3 years ago
Hi I need help please I’ll give brainliesst to show ever helps and explains
saw5 [17]

Answer: 233.19

Step-by-step explanation:

equation to find volume: width x length x height

the left box:

(14-7) x 3.25 x 3.25= 73.9375 (round after adding)

the right box:

7 x 3.25 x 7= 159.25

73.9375 + 159.25= 233.1875

Round to nearest hundredth: 233.19

8 0
2 years ago
Please answer quickly!
Damm [24]

Answer:

2.57 or 2.5703939893007399

Hope this helped have a good one! :)

6 0
2 years ago
Please answer this I really need help, Ariel spent a total of $3.42 buying dried apricots from the bulk bins, which were on sale
Kamila [148]

Answer:

1.2 lbs

Step-by-step explanation:

This problem is set up so that the total price is proportional to the price per pound, so to find the proportion you would divide the total cost by the cost per pound. 3.42/2.85 = 1.2, so the answer is 1.2 pounds.

5 0
2 years ago
A manufacturer makes bags of popcorn and bags of potato chips. The average weight of a bag of popcorn is supposed to be 3.05 oun
Jobisdone [24]

Answer:

The popcorn bag assembly line is closer to the specifications given because its z-score is closer to the standard mean than the potato chip bag assembly line.

Step-by-step explanation:

z- score for pop corn

average weight for a pop corn bag=3.05

Standard deviation for a pop corn bag=0.04

z=x-mean/standard deviation

z=3.03-3.05/0.04

z=-0.5

z- score for potato chips

average weight for a potato chips bag=5.01

Standard deviation for a potato chips bag=0.05

z=x-mean/standard deviation

z=5.07-5.01/0.05

z=1.2

As z-score for pop corn bag -0.5 is closer to standard mean i.e. 0 than the z-score for potato chips bag, so,

The popcorn bag assembly line is closer to the specifications given because its z-score is closer to the standard mean than the potato chip bag assembly line.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • ******CRIMINAL JUSTICE******
    6·1 answer
  • 70 oz of dried cranberries costs $5.60 what is the cost per ounce
    14·1 answer
  • Working together, it takes two computers 15 minutes to send out a company's email. If it takes the slower computer 60 minutes to
    12·1 answer
  • What is the product of 2p+q and -3q-6p+1
    12·1 answer
  • Four-ninths of the students at Edison Junior High School walk to school. If 248 students walk to school, how many students atten
    8·1 answer
  • Will give brainlist.. thanks!
    12·2 answers
  • 8-4 trigonometry (part b) hw (2nd part)
    9·1 answer
  • A home loan of £240 000 was paid off at £1 675
    14·1 answer
  • What is f(0)?
    10·1 answer
  • Type the correct answer in each box.<br><br> Find the elements of matrix A.<br><br> help PLS!!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!