1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anarel [89]
2 years ago
9

Mary and Mike went to the store to buy colored pencils for their science class.mike bought a 12-pack for 1.69,and Mary bought a

24-pack for 3.18
Which was the better buy?
Mathematics
1 answer:
sweet-ann [11.9K]2 years ago
3 0

12-pack for 1.69 is a better buy

<em><u>Solution:</u></em>

Given that, Mike bought a 12-pack for 1.69 and Mary bought a 24-pack for 3.18

We have to find which is the better buy

First we have to find the unit rate

Unit rate is cost of 1 pack

<em><u>Mike bought a 12-pack for 1.69</u></em>

Therefore,

Cost of 12 pack = 1.69

Cost of 1 pack is found by dividing 1.69 by 12

cost\ of\ 1\ pack = \frac{1.69}{12} = 0.14083

Thus unit rate of Mike is 0.14083 dollar per pack

<em><u>Mary bought a 24-pack for 3.18</u></em>

Cost of 24 pack = 3.18

Cost of 1 pack is found by dividing 3.18 by 24

cost\ of\ 1\ pack = \frac{3.18}{24} = 0.1325

Thus unit rate of Mary is 0.1325 dollars

<em><u>On comparing both the unit rate</u></em>

0.14083>0.1325

Thus unit rate of Mike is larger

Thus, 12-pack for 1.69 is a better buy

You might be interested in
What are the zeros of this function?
deff fn [24]

Answer:

c i dont know

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Craig likes to collect records last year he had Tim records and his collection now he has 15 records what is the percent increas
Softa [21]

Answer:

50% I believe?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Use the relationships in the diagram to find the value of C<br> 520<br> d<br> 379<br> 63
Brut [27]

Answer:

c = 154°

Step-by-step explanation:

I Hope this helps.

7 0
2 years ago
4(p – 4) &gt; 12. Solve for p.
statuscvo [17]

Answer:

p > 7

Step-by-step explanation:

Distribute the parenthesis on the left side

4p - 16 > 12 ( add 16 to both sides )

4p > 28 ( divide both sides by 4 )

p > 7


7 0
2 years ago
What numbers are 0.6 unit from 1.3 on a number line
professor190 [17]
0.7 i think. we dont do this stuff at school but
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The area of a square piece of land in square units can be represented by the expression 9q4r8s6. What is the length of one side
    10·2 answers
  • How much is a milliliter
    6·2 answers
  • Population of fruit flies has a mean life span of 46 days with a standard deviation of 6.2 days. If a sample of 30 fruit flies i
    13·1 answer
  • Marco has 1 3/4 pounds of potato salad. How many 1/8 pound servings can he make?
    12·1 answer
  • If the probability it will rain on monday is 3/4
    5·1 answer
  • Which set of coordinates satisfies the system of equations y = x − 3 and y = -2x + 1?
    9·2 answers
  • Determine if the question posed is a statistical question (yes) or not (no). How many students passed the math test?
    15·1 answer
  • HELP PLEASEEEEEEEEEEEEEE
    7·1 answer
  • Pls pls pls help me with this
    7·1 answer
  • What is LCM of 18,24,36,45
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!