1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Papessa
[141]
3 years ago
8
Odysseus found that his troubles varied directly as his distance from his home island of Ithaca. If he had 20 troubles when he w
as 400 miles from home,how many troubles did he have when he was only 60 miles from home?
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
Vitek1552
[10]
3 years ago
5
0
Lol
trouble varies directly as distance
lets say t=trouble and d=distance
t=kd
k is constant
given
when t=20, and d=400
find k
20=400k
divide by 400 both sides
1/20=k
t=(1/20)d
given, d=60
find t
t=(1/20)60
t=60/20
t=3
3 troubles
Send
You might be interested in
A small fountain holds 38 gallons of water in 4 equal-sized sections.
NemiM [27]
A 38/4
B 9 2/4
C 9 1/2
5
0
3 years ago
I need help with this question please answer as soon as possible
Setler79 [48]
Answer: I think that the answer is D
Step-by-step explanation:
3
0
3 years ago
$1,240 at 8% compounded<br> annually for 2 years
saw5 [17]
The answer is $1,446.33. 1,240 x 8% = $99.20 $1,240 + $99.20 = $1,339.20. $1,339.20 x 8% = $107.13 $1,339.20 + $107.13 = $1,446.33. Hope I could help! :D
4
0
3 years ago
Graph the line x=-3
Nuetrik [128]
I think you would put an x on the -3 on a number line idk but yeahhh
7
0
3 years ago
Read 2 more answers
How many cans of paint does it take to paint the washington monument
Verizon [17]
How much paint can that can hold
5
0
3 years ago
Other questions:
The 3rd term of the sequence is 13. The 8th term of the sequence is 38. What is the position-to-term rule.
10
·
1 answer
The cost of 10 oranges is $1. What is the cost of 5 dozen oranges?
12
·
2 answers
3 is 25% of what number?
9
·
2 answers
A coin is tossed and a standard number cube is rolled. What is the probability that the coin shows heads and the number cube sho
8
·
2 answers
At the store food is $44.25 for 3 pounds. If you buy 4 pounds, how much will it cost ?
15
·
1 answer
HELP PLSSS AND THXXX
8
·
1 answer
What is the value of x? y = 3 − 3x
6
·
1 answer
Meep says meep so what's the meep of the meep
10
·
1 answer
Need this ASAP PLZ .........................................:........
7
·
1 answer
John sold a car for 60,000 dollars and made a profit of 20%.what is the cost price of the car
8
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!