1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
10

You are laying a concrete border around a circular pond ...The pond is 7 meters in diameter and is surrounded by a path 2 metres

wide . The concrete needs to be 50 mm deep .. You are using premixed bagged concrete . 1 cubic metre requires 106 x 20 kg bags . How many 20kg bags of premixed concrete do you need
Mathematics
1 answer:
nasty-shy [4]3 years ago
5 0

Answer:

300 bags of 20 kg  of premixed are required.

Step-by-step explanation:

Given:

diameter of pond 'd'= 7 m (given)

radius of inner border of pond 'r'= d/2= 7/2 m

The radius of outer circular border 'R'= r+2= 7/2+2= 11/2m

Area of concrete border around the circular pond= area of outer circle- area of inner circle

So, \pi\times R^2-\pi\times r^2= \pi\times (R^2-r^2)

=> 22/7 x ((11/2)²-(7/2)²)

=> 22/7 x (121/4-49/4)

=>\frac{22}{7} \times \frac{72}{4}

=> 56.57 m²

volume of concrete needed= area x height= 56.57 x 0.05= 2.8285 cubic meter

Since 1 cube meter requires 106 x 20 kg bags,

2.8285 cubic meters require bags= 2.8285x106x20 kg

20 kg bags of premixed concrete required= 2.8285x106x20/20

=> 2.8285x106

=> 299.821 or 300 approximately

You might be interested in
Find the indicated angle measure’s
OLga [1]

Answer

55

Step-by-step explanation:

let the angle be X so
x + 125=180
so 180 -125=x
180-125=55
so x=55

6 0
2 years ago
The dimensions of a right rectangular prism are 3/2 ft, 1/2 ft, and 2ft. What is the volume of this prism ?
r-ruslan [8.4K]

Answer:

v=1.5

Step-by-step explanation:

1.5*0.5*2=1.5

can i have brainliest

5 0
3 years ago
Eight students share 12 mini oatmeal muffins equally and 6 students share 15 mini apple muffins equally. Carmine is in both grou
Lynna [10]
12 for 8 that is 1.5 per person
15 for 6 that is 2.5 per person

She would get 4 muffins

Hope this helps

8 0
3 years ago
Grapes are 2.55 per pound and on two separate occasions Dana went to the store to
fomenos

Answer: $11.48

Step-by-step explanation:

First of all, you have to multiply 3.25 by 2.55 because the grapes are 2.55 per pound. That makes 8.2875 for the first occasion. Next, you have to multiply 1.25 by 2.55 for the second occasion. That makes 3.1875. You then have to add 8.2875 and 3.1875. You get 11.47500, and that rounded to the nearest cent is $11.48.

8 0
2 years ago
Help please 10points
ikadub [295]

Answer:

Have you tried copying and pasting?

Step-by-step explanation:

ctrl c

ctrl v

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Add 6/7 + 80/9 . Enter your answer below as an improper fraction in lowest terms, using the slash ( / ) as the fraction bar.
    15·2 answers
  • What is 700,000 in scientific notation
    6·1 answer
  • (4a^3-3a-8) - (a-5)
    7·1 answer
  • A company rents riding equipment for a fixed amount plus a fee based on the number of days for which the equipment is rented. Th
    6·1 answer
  • If a can of pineapple costs $3.00 for 40 ounces, what is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • Waylon played defense in 12 soccer games. This was 60% of the total number of games he played. How many games did Waylon play?
    12·2 answers
  • Please help me kitties:)<3
    14·1 answer
  • you have 1,000,000 number cubes, each measuring one inch on a side. if you arranged the cubes on the floor to make a square what
    14·1 answer
  • What is the greatest common factor of 27 and 45 ​
    7·2 answers
  • 10a+3+10 Ixl Math Question
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!