1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
11

Luicias is making 2 gallonsof soup How many cups of soup is Lucia making

Mathematics
2 answers:
lions [1.4K]3 years ago
5 0
32 us customary cups. I know this because 1 gallon = 16 cups and 16 x 2 = 32.
2 gallons = 32 us customary cups
BigorU [14]3 years ago
4 0
32 because there are 16 cups in a gallon and since there are TWO gallons you would multiply 16 by 2.. hope this helped

You might be interested in
A record store owner assesses customers entering the store as high school age, college age,
Eva8 [605]

Step-by-step explanation:

(a) P = (0.3)(0.2) + (0.5)(0.6) + (0.2)(0.8)

P = 0.52

(b) (0.5)(0.6) = 0.3

P = 0.3 / 0.52

P = 0.58

3 0
3 years ago
Eliza is a chef at a restaurant. she is making spaghetti sauce and put 21 tomatoes and 6 onions in the pot. what is the ratio of
seraphim [82]
These are not hard....u just have to pay very close attention to the wording. Keep in mind ratios can be written as fractions too.

ratio of tomatoes to onions = 21:6 which reduces to 7:2...because there is 21 tomatoes and 6 onions. (21/6 reduces to 7/2...ratios written as fractions)

However, if it would have asked the ratio of onions to tomatoes, it would have been 6:21....which reduces to 2:7....so pay attention to the wording on problems such as these

so ur answer is 7:2

6 0
3 years ago
Which relation is a function?
brilliants [131]

Answer:

The last one at the right

Step-by-step explanation:

It is a function because not of the x axis numbers are repeated.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I don't understand how to do this. Can someone help?
miskamm [114]
Time used for the call to Zurich: ($5-$1.25)/$0.25=15 minutes
15minutes+3minutes=18minutes
Time used for the call to London: ($7.25-$1.25)/$0.25=24 minutes
24minutes+3minutes=27minutes
Difference between the two calls:27-18=9minutes
3 0
3 years ago
If you sell 3 bags of candy, then 4 bags and finally 1 bag, how much is each bag if you collected $6.40?
mariarad [96]

Answer:

$51.2

Step-by-step explanation:

3 + 4 + 1 = 8

8 x 6.40 + 51.2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The line plots shows the number of hours two different age groups of teenagers spent online the previous week.
    10·2 answers
  • A friend tells you that she has conducted a survey to find the proportion of people in her university that utilize the campus in
    8·2 answers
  • The distance between two cities is 220km. There are approximately 8km in 5 miles. What is the distance in miles?
    5·1 answer
  • Henry knows that the circumference of a circle is 56.52 inches. What is the area of the circle? (Use 3.14 for  and round to the
    10·1 answer
  • In a fish tank , 8/11 of the fish have a red stripe on them. If 16 of the fish have red stripes, how man total fish are in the t
    6·1 answer
  • What is the equation, in point-slope form, of the line that has a slope of 6 and passes through the point (–1, –8)? a. y+8 = 6 (
    5·2 answers
  • F. How does sound propagate in air? Explain in short with a diagram.​
    7·1 answer
  • Anything helps thank you
    14·2 answers
  • If a certian perosn has a mass of 250kg on earth, would that person's mass be on the moon, if the moon's gravity is 1.62m/s2? *
    5·1 answer
  • The first three terms of a geometric sequence are as follows.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!