1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
3 years ago
14

Which angles are pairs of alternate exterior angles? Check all that apply.

Mathematics
2 answers:
german3 years ago
8 0
1. yes
2. no — 7 is interior
3. no — the angles are on the same side of the line, so not alternate
4. no — same reason as 3, and 14 is interior
5. yes
6. no — both angles are interior
Ksivusya [100]3 years ago
5 0

Answer:

Answers:

1. Angle 5 and angle 11

5. Angle 4 and angle 6

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Umm I need help with math
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
X^2-6x=6<br> solve by completing the square
Ivanshal [37]
Hi!

The answer is x=3± \sqrt{15}
7 0
3 years ago
Write 12 digit whole numbers with the following digits in correct places
lbvjy [14]

Answer:

29,675,000

Step-by-step explanation:

i’m sorry if this is wrong but i think it’s right

4 0
3 years ago
Options are 264 414 2487 9948
Brums [2.3K]
Find total area

area=pir^2
d/2=r
12=d, 12/2=6=r

area=pi6^2=36pi, pi=3.14
area=113.04 square inches

22 per square inch

113.04 times 22=2486.88
rounded
2487 calories
7 0
3 years ago
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which costs him $125. F
Lunna [17]

Speed = Distance /  time:

Speed = 825 miles / 17 hours

Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).


Gas mileage = miles traveled  / gallons used

Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).


Unit rate of gas = Total money spend /  gallons bought:

Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • At a school carnival, the diameter of the mat of a trampoline is 16 feet and the diameter of its metal frame is 18 feet. What is
    13·2 answers
  • Tell whether the expressions in each pair are equivalent <br><br> 5·(4-4) and 0
    11·1 answer
  • What is the gcf of 30 and 54
    11·2 answers
  • Given circle P with arc AE=53, arc BA=68 and arc CB=72 match the following angles with their corresponding measurements
    15·1 answer
  • As part of a community-service project, a local club has decided to paint 864 walls across town. The club has 36 volunteers. If
    8·1 answer
  • A toy factory sold 120,587 toys in 25 days. If each toy was sold for $58, about how much money did the factory earn in 25 days?
    9·1 answer
  • Choose the correct equation type for each system.
    15·1 answer
  • Dont mind the blue numbers. Please help!​
    11·1 answer
  • At Mr.Hernandez's floral shop, 1 1/2 dozen roses cost $38.70. In dollars and cents what is the cost of a single rose
    8·2 answers
  • A candy store sells 8-pound bags of mixed hazelnuts and cashews. If c pounds of cashews are in a bag, the price p of the bag can
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!