1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
STALIN [3.7K]
3 years ago
6

A cell phone company charges a monthly rate of $12.95 and $0.25 a minute per call. The bill for m minutes is $21.20. Write an eq

uation for this.
Mathematics
1 answer:
aleksklad [387]3 years ago
4 0

Answer:

y= 12.95x + 0.25

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What multiplies to be 560 and adds to 9
Diano4ka-milaya [45]

There are no real numbers that can do that job.

There's a pair of complex numbers that can do it.
They are

         4.5 + i23.23
and
         4.5 - i23.23 .

     ' i ' = the imaginary unit = √(-1)

8 0
3 years ago
Help! answer options included
lawyer [7]

Answer:

Y = [-6  6 6 -6]

Step-by-step explanation:

From the given matrices

If X - 2Y  = Z

b - 2c = a ... 1

a -2d = c ...2

4+2a = 16.... 3

a + 2b = b .... 4

From3 ;

2a = 16-4

2a = 12

a = 6

From 4;

a + 2b - b = 0

a+b = 0

a = -b

6 = -b

b  = -6

From1;

b - 2c = a

-6 - 2c = 6

-2c = 12

c = -6

also

a - 2d = c

6-2d = -6

-2d = -6-6

-2d = -12

d = 6

Hence the matrices Y = [-6  6 6 -6]

4 0
3 years ago
Can anyone help me with this page i can’t find the answers
Dvinal [7]

1) f(x)=2x

when x=3 then f(x) =3×2=<em><u>6</u></em>

when x=4 then f(x)=4×2=<em><u>8</u></em>

2)At y=35(no. of mangoes),x corresponds to y=60(amount)

so$<em><u>6</u></em><em><u>0</u></em><em><u>,</u></em><em><u> </u></em><em><u>amount</u></em><em><u> </u></em><em><u>he</u></em><em><u> </u></em><em><u>need</u></em><em><u> </u></em><em><u>to</u></em><em><u> </u></em><em><u>spend</u></em><em><u>!</u></em>

3) f(x)= x+2

for x=1, f(x)=1+2=<em><u>3</u></em>

for x=2,f(x)=2+2=<em><u>4</u></em>

✌️:)

8 0
3 years ago
Steve drove at a constant rate to the beach for a vacation. In the equation below, t is the time in hours it took Steve to drive
My name is Ann [436]
310/62= hours which equals 5! hope this helped a bit.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area of the<br> parallegram
sweet [91]

Answer:

To find the area, multiply the base by the height. The formula is: A = B * H where B is the base, H is the height, and * means multiply. The base and height of a parallelogram must be perpendicular.

Step-by-step explanation:

hope it helps

please mark brainliest

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Assume LaTeX: \angle∠A and LaTeX: \angle∠B are complementary. Find mLaTeX: \angle∠A if it is 14 more than LaTeX: \angle∠B.
    12·1 answer
  • 4. People in Japan on average eat 3 ounces of fish per day. How many pounds of fish is this per week?
    7·1 answer
  • To determine whether voters would be willing to vote for a tax increase to improve the city's schools, the board of education su
    7·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    6·1 answer
  • How many 1/3 are in 7/3?
    11·2 answers
  • If (x) =4x+5, what is the value of f(-3)​
    13·1 answer
  • Please help.<br><br> For math class
    14·1 answer
  • If a pack of M&amp;Ms contains 40 M&amp;Ms in class $1.20 what is the unit price
    6·1 answer
  • If the temperature outside was 73 degrees at 5:00 p.m., but it fell 19 degrees by 10:00 p.m., what is the temperature at 10:00 p
    11·2 answers
  • Convert these unlike fractions to equivalent like fractions and add them. You must use the LCD to get the answer correct. If pos
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!