1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlexFokin [52]
3 years ago
7

Courtlynn combines 7/8 cup sour cream with 1/2 cream cheese she then divides the mixture between 2 bowls how much mixture does c

ourtlynn put in each bowl
Mathematics
2 answers:
natta225 [31]3 years ago
4 0
7/8 + 4/8= 11/8 so 11/8 ÷2 = 5.5/8 she puts 5 1/2 /8 cups of the mixture in each bowl
JulsSmile [24]3 years ago
4 0
51/2/8 in those 2bowls each
You might be interested in
Is 1 4/6 an irrational number ?
Elena-2011 [213]

Yes it is rational number becauseit it s fraction

8 0
2 years ago
Find the solution by graphing the equations pls help
lilavasa [31]

Answer:

graph these
y = 2x + 2
y = 2x - 3

Step-by-step explanation:

2x - y = -2
2x - y = 3

convert to y intercept form
first
2x - y = -2
-y = -2x - 2
y = 2x + 2
second
2x - y = 3
-y = -2x + 3
y = 2x - 3

you are left with
y = 2x + 2
y = 2x - 3
i cannot graph these for you, but i assume you know how, there is no solution because the lines are parallel

4 0
2 years ago
What is the coefficient in the expression 4x + 2 <br>O2<br>O4<br>Ox<br>O+​
Amiraneli [1.4K]

A coefficient is a numerical or constant quantity placed before and multiplying the variable in an algebraic expression (e.g. 4 in 4x).

The 2 and + are out since they don't have variables(and the + is just a +).

So 4 and x are left. x is a variable, not a coefficient, so the last(and correct) answer is 4.

---

hope it helps

8 0
3 years ago
PLZ HLP I DONT KNOW
bekas [8.4K]
It’s 1 hope it helps
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the slope of the line that passes through (4, 18) and (7, 10).
hichkok12 [17]

The right answer is -8/3

please see the attached picture for full solution

hope it helps

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • What would it be , x-axis or y-axis ?? Anyone knows I’ll give you best brainliest please help me out
    8·1 answer
  • Complete the table for the equation Then use the table to graph the equation
    6·1 answer
  • When graphed, the circle with equation
    11·2 answers
  • Help help help help
    6·1 answer
  • At the beginning of a week, a stock’s price is $9.40 per share. For that entire week, the stock’s price decreased at a steady ra
    15·2 answers
  • F(x)=1/|x−2| <br><br>find range
    7·1 answer
  • Parking at a large university can be extremely difficult at times. One particular university is trying to determine the location
    10·1 answer
  • Convert 3 √5^2 to fraction
    13·1 answer
  • I do not know this and I need help fast this is a timed test
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!