1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lynna [10]
3 years ago
13

PLS HELP pq has endpoints at p(-5,4) and q(7,-5).what is the midpoint of pq? what are the cordinates of the point 2/3 of the way

from p to q? what is the length of pq?
Mathematics
1 answer:
lara31 [8.8K]3 years ago
5 0

Answer:

a. (1, -0.5)

b. (-0.2, 0.4)

c. 15 units

Step-by-step explanation:

a. The midpoint of PQ

To calculate this, we use the midpoint formula;

(x,y) = {(x1 + x2)/2 , (y1 + y2)/2}

From the question; (x1,y1) = (-5,4) and (x2,y2) = (7,-5)

So (x,y) = (-5+7)/2 , (4-5)/2 = 2/2, -1/2 = (1,-0.5)

The coordinates of the midpoint of pq is (1,-0.5)

c. Length of pq

Mathematically;

Length = √{(x2-x1)^2 + (y2-y1)^2}

Length = √{(7-(-5))^2 + (-5-4)^2}

Length = √(12)^2 + (-9)^2

Length = √(144 + 81) = √(225) = 15

b. What we will use here is the internal division formula of the section formula;

Mathematically the coordinates can be calculated using the formula;

(x,y) = (mx2 + nx1)/m+ n , (my2 + ny1)/m + n

in this case, m = 2 and n = 3

(x1,y1) = (-5,4)

(x2,y2) = (7,-5)

So substituting these values, we have;

(x,y) = (2(7)+ 3(-5))/(2+3) , 2(-5) + 3(4)/(2+3)

(x,y) = (14 -15)/5 , (-10 + 12)/5

= (-1/5, 2/5) = (-0.2, 0.4)

You might be interested in
Kenya bought 5 pool noodles at $1.99 each, a unicorn
vampirchik [111]

Answer:74.04

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A 90 oz. bottle of shampoo is sold for $18.95. What is the price per ounce
Veseljchak [2.6K]

This sets up as a very commonly  used proportion.

90 oz / 18.95 = 1 oz / x             Cross multiply

90 x = 18.95                              Divide by 90

x = 18.95 / 90

x = 0.21 dollars or 21 cents.

So each ounce of shampoo costs 0.21 dollars or 21 cents.

This is a very handy way to check best deals. Stores have trained us for years to believe that the more we buy of a brand, the better the price. It isn't always true. Sometimes buying the  smaller quantity is the better deal. There is only one way to be sure and that's to do a proportion like this one.

Try this is an example. The same company makes a smaller container of shampoo of 45 oz for 9.15. How much is 1 oz and which is the better deal? You should get 0.20333 dollars so this is marginally (just) the better deal.

4 0
3 years ago
I ne yard is equivalent to 3 feet how many yards are equivalent to 38 feet
Georgia [21]
Since 1 yard is 3 feet 38 feet is 38/3 yards which is 12 and 2/3 yards
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of cos(A) in the diagram?<br> a.60/61<br> b.61/11<br> c.11/61<br> d.61/60
ehidna [41]

Answer:

a. 60/61

Step-by-step explanation:

With reference angle A

base(b) = 60

hypotenuse (h) = 61

Now

Cos(A) = b / h

= 60/ 61

3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A pair of tomato plants sells for $20.65. the cost is $7.32 each. what is the markup rate, based on cost to the nearest tenth of
Serggg [28]
Answer: 64.6%

Explanation:

\textnormal {Markup Rate = } \cfrac{20.65 - 7.32}{20.65} \times 100 = 64.6\%
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider f and c below. f(x, y) = x2y3i + x3y2j,
    13·1 answer
  • What happens to the coordinates of a shape when the shape reflects about the line y=x?
    13·2 answers
  • What is the least common multiple of 9 and 12
    7·2 answers
  • Someone please help
    13·1 answer
  • At what point in the first quadrant does the line with the equation y=x+2 intersect the circle with radius 6 and center (0,2)
    13·1 answer
  • How many tenths are there in 4/5
    5·1 answer
  • Using pi 3 what is the answer
    15·1 answer
  • 2) What is y after executing the statements?
    12·1 answer
  • Anderson’s nursery was choosing between two different greenhouses. 2 greenhouses have a rectangular prism base with a length of
    5·1 answer
  • You are going to visit a relative out of town and want to go to the gym while visiting. Hunkey Heros charges a registration fee
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!