1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LiRa [457]
3 years ago
7

Decide if the following probability is classical, relative frequency, or subjective.You calculate that the probability of random

ly choosing a student who is living in the dorms is about 32%.
Mathematics
1 answer:
anastassius [24]3 years ago
4 0

Answer:

The probability is an Empirical Probability

Step-by-step explanation:

The empirical probability (also know as relative frequency, or experimental probability) is the type of probability that involves the ratio of the number of outcomes in which a certain occurrence or event happens to the total number of trials, not in a theoretical sample space but in an actual experiment.

It uses the number of occurrences of an outcome within a sample set as a basis for determining the probability of that outcome.

You might be interested in
The length of rectangular garden is 6 feet longer than the width. If the area of the garden is 16 square feet, find the length a
Lyrx [107]

Length = x + 6

Width = x

Area = 16 ft^2

The formula needed is A = L•W.

Here is the set up:

16 = (x + 6)(x)

16 = x^2 + 6x

x^2 + 6x - 16 = 0

Solve for x. After finding x, plug into the definition I gave above for length and width to find your answer.

5 0
3 years ago
The recipe for a holiday punch calls for 7 cups of fruit drink and 3 cups of ginger ale.
Monica [59]

Answer:

D) 13.7

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
2/7+x=17/5<br>please solve this​
kondor19780726 [428]

Step-by-step explanation:

x=17/5 - 2/7

LCM is 7*5=35

x= (17*7-2*5)/35=109/35

7 0
3 years ago
An office supply store has five different packages of thumb tacks. Which is the best deal available on thumb tacks at this offic
mezya [45]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

We need to find the price of 1 pack for each deal.

12 pack for 2.00

2/12 =$0.17 per pack

24 pack for 3.50

3.50/24 = $0.15 per pack

36 pack for 5.75

5.75/36 = $0.16 per pack

50 pack for 8.25

8.25/50 = $0.17 per pack

100 pack for 15.75

15.75/100 = $0.16 per pack

<em>the lowest deal per pack is for 24 pack for $3.50 since it has the lowest amount per pack.</em>

<em />

<em>correct answer is B</em>

5 0
3 years ago
What is the gcf of 54 and 126
Aleksandr-060686 [28]

The GCF of 54 and 126 is 9

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which choice shows the image of triangle QRS after the reflection over the x-axis followed by a rotation of 180° around the orig
    12·1 answer
  • Please help me with these questions I don't understand
    8·1 answer
  • If the total labor cost is $865,000 and $78,000 is for parking attendants, what percentage of the yearly labor cost is for the p
    10·2 answers
  • What is 52% of 10 <br><br><br> Mckenna Kampfer
    10·2 answers
  • A line passes through (–1, 5) and (1, 3). Which is the equation of the line?
    12·1 answer
  • Find the area. Round to the nearest tenth if necessary. Thanks
    6·1 answer
  • Sam made $210.00 last week. If he worked 35 hours, how much is he paid for one hour of work?
    13·2 answers
  • Probability
    13·1 answer
  • 76 m =<br> cm?????? Pls help I cant figure it out!!!
    9·1 answer
  • Please help me with this!!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!