1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
3 years ago
9

A printer is printing photos, for every 6 photos, the printer takes 2 minutes

Mathematics
1 answer:
patriot [66]3 years ago
3 0
Whats the question? It prints 3 photos a minute.
You might be interested in
Solve for x:<br><br>a) x=70<br>b) x=180<br>c) x=40<br>d) x=90​
Serga [27]

Answer:

a) x = 70

Step-by-step explanation:

70 (2) +20 +20

140 + 40

180

4 0
2 years ago
PLEASE HELP ASAP!!!!! please help me!!
mash [69]

Answer:

a 4x + 10  i think

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Write time and one way you can read it
lara31 [8.8K]
#2 10:20 of that helps can u help me on my question
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A wagon is on sale for 20% off. The sale price of the wagon is $114. What was the original price of the wagon, assuming no sales
Sphinxa [80]

The 114 represents 80% of the total price before the sale. You would set up your equation as

Cost Price * 80% = Sale Price.

Sale Price = 114

80% = 80/100 = 0.8

Cost Price = 114/0.8

Cost Price = 142.50 which is the price before the deduction. You can confirm this by taking 20% of 142.50 and subtracting it form 142.50

20% * 142.50

20/100 * 142.50

2850/100

28.50

Now subtract 28.50 from 142.50

142.50 - 28.50 = 114 which is just what you might expect.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amy bought 0.4 kilogram of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kilogram of tomatoes?
Gwar [14]
It is 10 (make proportions and solve for x)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!!! WILL MARK BRAINLIEST !!!
    15·1 answer
  • I'm really bad at geometry. Please help
    5·1 answer
  • .Which of these numbers are factors of 9? Check all that apply. 1 2 3 9 18
    15·1 answer
  • The average price for a gallon of gasoline in the country A is $3.71 and in country B it is $3.45. Assume these averages are the
    11·1 answer
  • A circle has a diameter of 10 centimeters.
    6·1 answer
  • Please help! Will mark Branliest!
    6·2 answers
  • Which point is a solution to y&gt;-3x +6? <br>a. (0,6)<br>b. (1,-2)<br>C. (1,2) <br>d. (4,5)​
    7·1 answer
  • The two angles illustrated in the picture are what kinds of angles?
    11·1 answer
  • Solve 4/7- (-4/7)<br>A. 8/7<br>B.-8/7<br>C.-4/7<br>D.4/7​
    8·2 answers
  • FRACTIONS
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!