1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dominik [7]
3 years ago
11

Amy bought 0.4 kilogram of tomatoes for $4.00. What is the cost in dollars per kilogram of tomatoes?

Mathematics
2 answers:
Gwar [14]3 years ago
5 0
It is 10 (make proportions and solve for x)
ivann1987 [24]3 years ago
4 0
One kilogram=$10.00          
You might be interested in
A hula hoop club bought new hula hoops. The state charges 6% sales tax. If the cost for one hula hoop was $17, what was the tota
True [87]
15.98 is the answer
8 0
3 years ago
Find an equation of the tangent line to the curve at the given point. y = x + tan(x) at (pi, pi)
S_A_V [24]
<span>Differentiating :

y' = 1 + sec^2(x),
</span><span>
cosπ=−1</span><span>

plug in pi = -1 ,for x:

1 + sec^2(pi) = 1 +  (-1)^2 
                      = 2</span>
8 0
4 years ago
Which of the following best describes segment AB in the figure below?
KengaRu [80]

Answer:

c i think.point. plus i really need the points

8 0
3 years ago
HELP ME PLEASE! Vector's map has the scaling missing.he knows from the lake to the youth center is 8 miles. on the map, they are
Naddik [55]
Hey there!

Since 2 goes into 8, you would simplify. You would get 1 inch and 4 miles. Next, set up a ratio. The ratio is 1 inch: 4 miles. So for every inch on the map, there is 4 miles.

I hope this helps!
7 0
4 years ago
According to Chemical Engineering, an important property of fiber is its water absorbency. The average percent absorbency of 25
marusya05 [52]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 4.1 in fraction form
    13·1 answer
  • Convert fraction to a decimal 3/8
    11·1 answer
  • What property is used with (1.6×2) ×5 and ( 27 × 2.5 ) × 4
    8·1 answer
  • What is ten thousands 2 thousands 7 hundreds 8 tens 9 ones in standard form?
    8·2 answers
  • Brenda cuts a pie into several equal slices. She gives Sally 2 slices of the pie. Peter takes a quarter of the pie. Henry takes
    10·1 answer
  • I will pick the brainiest answer!!! Thanks! :)
    7·1 answer
  • If x is a positive integer divisible by 6, and x &lt; 60, what is the greatest possible value of x?
    14·1 answer
  • A trampoline has a jumping surface that is 15.7 ft. long and 12 ft. wide. What is the area of the jumping surface?
    14·2 answers
  • I neeed help asap please
    10·1 answer
  • Let’s say you weren’t given the slope, just the y-intercept and another point. How could you write the equation of that line in
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!