Answer:
Favorable for price and unfavorable for usage.
Explanation:
Provided Information,
Standard Material = 2.2 pounds per unit
Standard cost = $2 per pound
Actual Quantity = 2.3 pounds per unit
Actual cost = $1.95 per pound
In Material Price variance we have = (Standard Price - Actual Price)
Actual Quantity
Since Standard Price $2 is more than actual price = $1.95 the variance is favorable.
In material quantity variance we have = (Standard Quantity - Actual Quantity)
Standard Rate
Since actual quantity used = 2.3 pounds is more than standard 2.2 pounds the variance will be unfavorable
Therefore, Price Variance = Favorable, and Quantity Variance = Unfavorable.
Answer:
Detailed step wise solution is given below:
Answer:
$12.50
Explanation:
Variable costs are those costs which changes with the change in activity driving the cost (Sales. production etc.). It can be direct or indirect costs.
Whereas fixed costs are those costs which remains constant and do not change with the change in activity.
All the following costs are variable costs
Average Cost per Unit
Direct materials $6.45
Direct labor $3.30
Variable manufacturing overhead $1.25
Sales commissions $1.00
Variable administrative expense <u>$0.50</u>
Total variable cost per unit <u>$12.50</u>
All the following costs are fixed costs.
Fixed manufacturing overhead $3.00
Fixed selling expense $1.05
Fixed administrative expense $0.60
Answer:
<u><em>D. Personal Income</em></u>
The sources of Federal Revenue are listen below:
Answer:
B sell some
Explanation:
in a scenario where it is dropping, it doesn't mean it won't come back up. So you would sell some but keep a few so if it went up you still make profit