Answer: Hm,.
Step-by-step explanation:
If you need all of these, here is this.
Fraction: 5/100
Decimal: 0.05
Percent: 5%
It's a quadratic so the parent function will be

We can see that it has been shifted to the right 5 units, which gives us a new function

It has also been shifted up 9 units:

But it has also been flipped across the y-axis which makes this the final change we need to do:
Answer:
(a). Weight of the bag of organic apples for advertising = 5 pound
Cost of the advertisement of 5 pound bag of organic apples = $13.95
Now, to find the unit rates :
Cost of advertising 5 pound bag of organic apple = $13.95

Hence, unit rate of advertising 1 pound of organic apples = $2.79
$13.95 is charged for advertisement of 5 pound of organic apples

Hence, one unit or $1 is charged for advertisement of 0.36 pounds of organic apples.
(b) Cost of 5 pound is given to be $13.95
So, the rate which is typically used in the given problem is : Dollars per pound.
Make them the same i think