1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sineoko [7]
3 years ago
9

Write an algebraic expression that represents A less than 27.

Mathematics
1 answer:
Colt1911 [192]3 years ago
6 0

Answer:

A=26

Step-by-step explanation:

well, A is less than 27 so A could be 26?

You might be interested in
-5 · 12 = -5 · 12 = -5 · 12 = -5 · 12 =
Inessa05 [86]

Answer:

-60 if you meant all of them its -180

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes was 3 to 2 . If there were
aleksandrvk [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

4690/x = 5/2

cross multiply

(4690)*(2)=5*x

9380=5x

Divide both sides by 5.

x=1876

there were 1876 votes of "no"

(brainliest please?)

7 0
3 years ago
A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
Dimas [21]
0.78 per pound is unit rate

Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.

3.90 divided by 5 is 0.78
7 0
2 years ago
Solve for x 14 -2x = \frac{3 + x}{2}
Stels [109]
I think x = 2 is the answer
6 0
3 years ago
8x+4y=-2<br> -12x+5y=-8<br> What is the answer
tester [92]

Answer:

x= 1/4 .....................

y=-1

7 0
2 years ago
Other questions:
  • The formula for the volume of a sphere is Upper V equals four thirds pi r cubedV=
    5·1 answer
  • Find the rectangular coordinates of the point with the polar coordinates (8, 3 divided by 2 pi ). (1 point) (0, -8) (0, 8) (8, 0
    12·1 answer
  • Solve the system of equations. How many 10 oz. boxes were sold
    5·1 answer
  • Jacques needs 5/8 kg of flour to make a loaf of bread
    14·1 answer
  • A yogurt costs thirty five pence. How many yogurts can be bought for three pounds?
    8·1 answer
  • What is 20 lbs 4 oz divided by 6?
    10·2 answers
  • Beth is making fruit salad. She adds 4 grapes for every 2 strawberries. If she uses 20 strawberries, how many grapes will she us
    14·1 answer
  • I can identify and use inverses to solve equations with one variable
    6·1 answer
  • If anyone could help NOW I would appreciate it
    7·1 answer
  • Suppose there is a 1.1F drop in temperature for every thousand feet that an airplane climbs into the sky. If the temperature on
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!