Answer:
-60 if you meant all of them its -180
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
4690/x = 5/2
cross multiply
(4690)*(2)=5*x
9380=5x
Divide both sides by 5.
x=1876
there were 1876 votes of "no"
(brainliest please?)
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
I think x = 2 is the answer
Answer:
x= 1/4 .....................
y=-1