1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
3 years ago
7

Malaya thinks of two different plans she could use to save money in a bank account. The tables show the account balances for eac

h plan.
If the pattern for each plan stays the same, and Malaya neither earns interest nor withdraws any of the money from the account, how would the balances of the plans compare after a long time?
PLEASE HELP ME ASAP

Mathematics
1 answer:
Kryger [21]3 years ago
8 0

Answer:

plan A balance will be greater

Step-by-step explanation:

Hope i helped :) (good luck apex users)

You might be interested in
Hi! Could you help me me out and solve these two problems? "eight less than the product of seven and xxx", and "the sum of six a
Ann [662]

Given:

The given statement are:

a. Eight less than the product of seven and x.

b. The sum of six and the product of three and d.

To find:

The expression for the given statements.

Solution:

a.

Product of 7 and x is 7×x = 7x.

Eight less than the product of seven and x is 7x - 8.

Therefore, the required expression for the statement "Eight less than the product of seven and x" is 7x-8.

b.

Product of 3 and d is 3×d = 3d.

The sum of six and the product of three and d is 6+3d.

Therefore, the required expression for the statement "The sum of six and the product of three and d" is 6+3d.

3 0
3 years ago
Yuri thinks that 3/4 is a root of the following function. q(x) = 6x3 + 19x2 – 15x – 28 Explain to Yuri why 3/4 cannot be a root.
k0ka [10]

Answer:

Yuri is not correct.

Step-by-step explanation:

Given expression is q(x) = 6x³ + 19x² - 15x - 28

If 'a' is a root of the given function, then by substituting x = a in the expression, q(a) = 0

Similarly, for x = \frac{3}{4},

q(\frac{3}{4})=6(\frac{3}{4})^3+19(\frac{3}{4})^2-15(\frac{3}{4})-28

       = 6(\frac{27}{64})+19(\frac{9}{16})-15(\frac{3}{4})-28

       = (\frac{162}{64})+(\frac{171}{16})-(\frac{45}{4})-28

       = (\frac{162}{64})+(\frac{684}{64})-(\frac{720}{64})-\frac{1792}{64}

       = -\frac{1666}{64}

       = -\frac{833}{32} ≠ 0

Therefore, Yuri is not correct. x = \frac{3}{4} can not be a root of the given expression.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Adrian has some dimes and some quarters. He has at least 13 coins worth no more than $2.35 combined. If Adrian has 11 dimes, det
tresset_1 [31]

Answer:

11 dimes equals 110

Step-by-step explanation:

so you have 3.45 cents.

3 0
3 years ago
Theo can paint a fence three times as fast as his sister can. Working together, they can paint a fence in 9 hours. How many hour
Deffense [45]

Answer:

12 hours

Step-by-step explanation:

Let Theo's siste can paint a fence in x times

Given.

Theo can paint a fence three times as fast as his sister can. Working together, they can paint a fence in 9 hours.

\frac{1}{x}+\frac{1}{3x} =\frac{1}{9}\\\frac{3+1}{3x} =\frac{1}{9} \\\frac{4}{3x}=\frac{1}{9}

Apply cross multiplication

x=\frac{9\times 4}{3}\\x=\frac{36}{3} \\x=12hours

Theo’s sister to paint the fence in 12 hours.

8 0
3 years ago
John has two open packs of paper. One pack has 31 pieces of paper. The second pack has 45 pieces of paper. How many pieces of pa
Tems11 [23]
D 76 pieces of paper. Just add
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Geometry question helpppppppp
    6·1 answer
  • Which is bigger 5/8 or 0.58
    5·1 answer
  • I need the step to solving this please.
    15·1 answer
  • Which of the following is equivalent to 92 1/2 pounds in ounces
    15·1 answer
  • Which of the following is the graph of f(x) = x2? Click on the graph until the correct graph appears.
    8·2 answers
  • Mr. Dylan asks his students throughout the year to record the number of hours per week they spend practicing math at home. At th
    12·1 answer
  • Write 305,000 in expanded form. i will give u brainliest
    8·2 answers
  • 0.1 (0.5 + 6) = 2<br> I thank you a million who ever helps me
    9·1 answer
  • Is 2(x + 12) -2x = 3(x-2)
    15·1 answer
  • Franklin had $277 to spend on nine. After buying them , he had $16 left. How much did each book cost
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!