1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin [286]
3 years ago
11

Teresa sold t-shirts at a festival and made a profit of $75. She made $4 for each t-shirt she sold. Her total expenses were $25.

How many t-shirts did she sell?
Mathematics
1 answer:
Paha777 [63]3 years ago
4 0
She sold 25 t-shirts cuz she made $75 and spent $25 which means she sold $100 worth of shirts which divided by $4 a piece is 25 t-shirts.

You might be interested in
Rex spent $6.42 at the store. He gave the cashier the money shown above. How much money did Rex get back from the cashier?
cupoosta [38]
The answer is d 10-6.42 is $3.58
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you go out to eat with friends and your meal was $ 72.50 , there is 6.75 % sales tax and you should tip the waiter 15 % . How
Ugo [173]

Answer:

divide this amount ($88.26875) by the number of people

Step-by-step explanation:

6.75% of $72.50 is 4.89375

15% of $72.50 is 10.875

72.50 + 4.89375 + 10.875 = 88.26875

divide this amount (88.26875) by the number of people

7 0
3 years ago
Martina read that approximately 10% of all people are left-handed. She wants to design a simulation to approximate the probabili
marta [7]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Part A From the choices provided, select all the questions that represent statistical questions. What was the temperature at 5:0
Tju [1.3M]
I would answer but I’m in 6th grade and I don’t know how to
3 0
2 years ago
The American Water Works Association reports that the per capita water use in a single-family home is 74 gallons per day. Legacy
Lunna [17]

Answer:

Reject H0 since test statistic <-2.492

Step-by-step explanation:

Given that the American Water Works Association reports that the per capita water use in a single-family home is 74 gallons per day.

n = 25

x bar = 69

s= 8.3

std error = s/sqrt n = \frac{8.3}{5} \\=1.66

H0:\bar x = 74

Ha: \bar x

(Left tailed test at 5% significance level)

a) Reject H0 if t\leq-2.492

b) Test statistic = mean difference/std error

= \frac{69-74}{1.66} \\=-3.012\\

=-3.01

df =24

c) Reject H0

6 0
2 years ago
Other questions:
  • A block of southern pine wood has a mass of 54.6 g and density of 0.65 ​ g/cm3 ​ . The block is a rectangular prism with a lengt
    15·2 answers
  • Room temperature is about 68 degrees Fahrenheit (F). What is that temperature in Celsius (C)?
    7·1 answer
  • How can you solve 314 times 22
    14·1 answer
  • Which point has coordinates (4, StartFraction 3 pi Over 4 EndFraction)<br> A<br> B<br> C<br> D
    5·2 answers
  • Mathematics A private post -secondary corporation has 1 year low stock price of $18.69 and high price of $40.47.Assume that you
    15·1 answer
  • Y = 4( x + 2)^2 - 8<br><br><br> Convert the equation from vertex form to standard form.
    10·2 answers
  • 2020-21
    15·1 answer
  • Jerome's sister told him to multiply both the amount of water and the amount of drink
    14·2 answers
  • Find all the numbers such that the number added to itself is less than the number subtracted from 6
    11·1 answer
  • If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!