1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
3 years ago
12

What is 72×9 plese tell me

Mathematics
2 answers:
Otrada [13]3 years ago
6 0
72 times 9 is 648 just round and you will see
aalyn [17]3 years ago
4 0
648 is the answer to 72x9
You might be interested in
Add the equations.<br>2x-3y = -1<br>+ 3x + 3y= 26<br><br>​
hichkok12 [17]

Answer:

The answer in the procedure

Step-by-step explanation:

we have

2x-3y=-1 ----> equation A

3x+3y=26 --> equation B

Solve the system by elimination

Adds equation A and equation B

2x-3y=-1

3x+3y=26

----------------

2x+3x=-1+26

5x=25

x=25/5

x=5

Find the value of y

substitute the value of x in equation A or equation B and solve for y

2(5)-3y=-1

10-3y=-1

3y=10+1

y=11/3

8 0
3 years ago
Evaluate the expression 29-3(9-4)
pav-90 [236]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

PEMDAS - First Do Parentheses

29-3(5)

Then Do Multiplication

29-15

Then Finish with Subtraction

<u>14</u>

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Elana runs for 28 seconds and finishes at 250 meters .what is her velocity
Sophie [7]

Answer:

8.9m/s

Step-by-step explanation:

Time= 28s

Displacement= 250m

Velocity=?

Velocity (v) = displacement (d)/ Time (t)

V= 250/28

V=8.9m/s

OR YOU CAN APPROXIMATE IT

V=8.928

YOU CAN APPROXIMATE IT TO

V=8.93m/s

3 0
3 years ago
Find the product. (-3ab 2)3 27ab -23a2b2 -9a3b5 -27a3b6
horsena [70]

Answer:

Step-by-step explanation:

(-3 ab²)³=(-3)³(a)³(b²)³=-27 a³b^(2×3)=-27 a³b^6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kaleb wants to get a payday loan in the amount of $375. He knows that the annual percentage rates (APR) for these types of
kolbaska11 [484]

Answer:

the correct answer is c 90 days just took the test

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plz help me with my math
    11·1 answer
  • the wolf population in a local wildlife area is currently 12. due to a new conservation effort, conservationists hope the wolf p
    11·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • Evaluate, given f(x) = 6x – 9.<br><br> a) f(4) <br><br> B) f(1/2)
    6·1 answer
  • Select all the polygons that can be formed by the intersection of a plane and a cube. A. triangle B. square C. rectangle D. pent
    8·1 answer
  • I need help I know this isn't the right answer. thanks in advance ​
    13·1 answer
  • I need the answer quick pls I have a test
    15·2 answers
  • Last month, Regan and Harry sold candy to raise money for their debate team. Harry sold 2 times and much candy as Regan did. If
    5·1 answer
  • Plz help me plzz i beg of u
    9·1 answer
  • Need help asap. Need answer and how to solve it please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!