Answer:
C) -3
Step-by-step explanation:
Rearrange your equation so that it is in slope-intercept form (y = mx + b). The m in the equation is the gradient.
y = 7 - 3x
y = -3x + 7
The m-value is -3. This means that the gradient is -3.
Answer:
a=36
Step-by-step explanation:
because look 0a=a
0a=36
a=36
Answer:
$1.25 per cup
Step-by-step explanation:
To work this out you would simply divide the price of $5 by the quantity of 4, which gives you 1.25. This is because the price of 4 has been given, and so to find the price of one you would divide the price by the quantity.
The price per unit is 
1) Divide 5 by 4.

Double checking:
To double check your answer you would multiply 1.25 by 4. And if the answer is 5 then you know that your price per unit is correct.
1) Multiply 1.25 by 4.

Answer:
the second element in an ordered pair
Step-by-step explanation:
for example in the ordered pair
(4,5)
5 would be the y coordinate