1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
3 years ago
5

Create an expression that simplifies to sin x

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]3 years ago
4 0

Answer:

2\cdot \sin 0.5x \cdot \cos 0.5x

Step-by-step explanation:

Here is one example:

2\cdot \sin 0.5x \cdot \cos 0.5x

\sin 0.5x \cdot \cos 0.5x + \cos 0.5x\cdot \sin 0.5x

\sin (0.5x + 0.5x)

\sin x

You might be interested in
Plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz Help me with this question
Rom4ik [11]

Answer:The second answer is the correct answer without being able to say what number divided by 35 gives 7 the second option shows the same kind of questioning, just asking it in multipulcation form

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 8 + 3 = −13, for each step, identify the property used
Verizon [17]

Answer:

-2

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The following list (12, 30, 19, 27, 21, 35) has a mean of 24. What would it be
chubhunter [2.5K]

Answer:

23

Step-by-step explanation:

12+17+30+19+27+21+35=161

161÷7=23

4 0
3 years ago
How many characters can I type in a g00g1e d0c without it lagging.
KATRIN_1 [288]

It depends on your computer. If your computer lags easily, I suggest writing a few docs.

6 0
3 years ago
Ava paid $4.90 for 2.5 pounds of walnuts. what is the cost of one pound of walnutKieth has a box of 416 crayons the he wants to
Nadusha1986 [10]

Okay so for the first one all you have to do is divide 4.90 by 2.5 and get 1.96.                So your answer for the first on is $1.96.

For the second one you just have to divide 416 by 13 and you get 32.                            So each friend gets 32 crayons.

Hope this helped you (;

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A carpenter can do a job in two hours. His assistant can do the same job in three hours. How long would it take them to do the j
    9·2 answers
  • A group of friends are playing golf. The total cost of the round of golf is $108. Each person in the group has the same coupon.
    10·2 answers
  • Write <br> 1<br> 16<br> as a decimal.<br><br> A) 0.00625 <br> B) 0.0625 <br> C) 0.625 <br> D) 6.25
    7·2 answers
  • What is 27/36 as a mixed number
    15·2 answers
  • How to solve 3/4 x=60
    15·2 answers
  • 13. At its peak, Tristan's blog had 1810 monthlyvisitors. Since then, the number of monthlyvisitors has been declining at a rate
    10·1 answer
  • What is 12x – 20 – 5(x – 3)?
    13·2 answers
  • In a certain country, the true probability of a baby being a boy is 0.519. Among the next nine randomly selected births
    14·1 answer
  • Which expression represents: twice a number increased by 39​
    14·1 answer
  • Find the price of each item.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!