1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kondaur [170]
3 years ago
8

Pauline invested $10000 at two different rates,4% and6%.If his interest income was $470,how much did he invest in each rate?

Mathematics
1 answer:
kramer3 years ago
5 0
<h2>Steps</h2>

So for this, I will be doing a system of equations. Let x = money invested at 4% and y = money invested at 6%. We know that x and y will total up to 10k since that's how much he initially invested, so that'll be one of our equations.

Our other equation will represent the total balance he has after investing. We know that x's interest is 4% (since the money is <em>increasing,</em> this would translate to 1.04 in decimal form) and y's interest is 6% (aka 1.06 in decimal form since its <em>increasing</em>) and that the total balance is 10470 (initial balance + interest income).

Using all this info, these are our two equations:

x+y=10000\\1.04x+1.06y=10470

For this, I will be using the substitution method. For the first equation, subtract y on both sides of the equation:

x=10000-y\\1.04x+1.06y=10470

Next, substitute x in the second equation for (10000 - y) and solve for y as such:

1.04(10000-y)+1.06y=10470\\10400-1.04y+1.06y=10470\\10400+0.02y=10470\\0.02y=70\\y=3500

Now that we have the value of y, substitute it into either equation to solve for x:

x+3500=10000\\x=6500\\\\1.04x+1.06(3500)=10470\\1.04x+3710=10470\\1.04x=6760\\x=6500

<h2>Answer</h2>

In short:

  • $6,500 was invested in the 4% rate
  • $3,500 was invested in the 6% rate
You might be interested in
When a figure is translated on a coordinate grid, what conclusion can you draw from the pre-image and the image?
ad-work [718]

Answer:

Option 4 is correct.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
3/4 + -2/3 in simplest term
balandron [24]
1/12 because first u find a common denominator of 12 then you get 9/12 + (-8/12) and then since one is negative and one is positive you have to subtract and you get positive 1/12
5 0
2 years ago
A bank loans ​$2100 to a business at 7​% for 3 months. How much simple interest will the bank​ earn?
Natali [406]

Answer:

  $36.75

Step-by-step explanation:

The amount of interest payable is given by ...

  I = Prt = $2100·0.07·(3/12) . . . . . . . . t is in years

  I = $36.75

The bank earned $36.75 on the loan.

7 0
3 years ago
Determine the range of the graph
VashaNatasha [74]

Answer:

is 20

Step-by-step explanation:

hope this helps

8 0
3 years ago
The door frame has measurements of 3ft by 8 ft. What is the length of the largest table that can be brought in the house on a di
Fiesta28 [93]

Answer:

The length of the largest table that can be brought in the house on a diagonal is 9.5\ ft

Step-by-step explanation:

we know that

Applying the Pythagoras Theorem

Find the length of the diagonal of the frame

d^{2} =3^{2} +8^{2} \\\\ d^{2}=90\\\\ d=\sqrt{90}\ ft\\\\ d=9.5\ ft

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • F(x) = 16x4 – 81 = 0 Select all of the zeroes of the function. <br> 3/2<br> -3/2<br> 3/2i<br> -3/2i
    9·2 answers
  • Find the measurement of arc AB<br><br> 45°<br> 60°<br> 90°<br> 180°
    7·1 answer
  • PLS Answer these questions, I have a test!
    8·2 answers
  • Assume that adults have iq scores that are normally distributed with a mean of 100100 and a standard deviation of 15. find the t
    11·1 answer
  • A square garden has an area of 441 m^2.if the path of uniform width surrounding inside the garden is 216m^2,find the width of th
    7·1 answer
  • A truck can be rented from Company A for ​$100 a day plus ​$0.20 per mile. Company B charges ​$60 a day plus ​$0.70 per mile to
    11·1 answer
  • 80% of the 30 girls at the party wanted to dance with Josh. How many girls wanted to dance with Josh?
    6·2 answers
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • How do you solve A=πr² for r?
    13·1 answer
  • The radius of a circle is 3cm. What is the area of the circle? Use 3.14 for pie.​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!