1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korvikt [17]
3 years ago
12

Which letter best shows 4/6(Please help my sister)

Mathematics
1 answer:
Viktor [21]3 years ago
3 0
Hello there!

4/6 = 2/3

The answer is C.

Hope I helped!

Let me know if you need anything else!

~ Zoe
You might be interested in
The length of the red line segment is 8, and the length of the blue line segment is 4. How long is the major axis of the ellipse
inessss [21]

Answer: the answer is

C. 12

5 0
3 years ago
Which is the greater fraction<br>3/4 or 11/16​
NARA [144]

Answer:

3/4

Step-by-step explanation:

3/4 = 75%

11/16 = about 68%

Therefore, 3/4 is greater

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME!!!!! A quadrilateral with vertices (0,0), (4,0), (3,2), (1,1) is mapped to a quadrilateral with vertices (6,3).(-
Murljashka [212]

Answer:

( 2,1) is the center of dilation and -2 is the scale factor

Step-by-step explanation:

We can use the formula

A' = k( x-a) +a, k( y-b)+b  where ( a,b) is the center of dilation and k is the scale factor

(0,0) becomes (6,3)

( 6,3) =  k( 0-a) +a, k( 0-b)+b

6 = -ka+a

3 = -kb+b

We also have

(4,0) becomes (-2,3)

( -2,3) =  k( 4-a) +a, k( 0-b)+b

-2 =4k -ka+a

3 = -kb+b

Using these two equations

6 = -ka+a

-2 =4k -ka+a

Subtracting the top from the bottom

-2 =4k -ka+a

-6 = ka -a

-------------------

-8 = 4k

Divide by 4

-8/4 = 4k/4

-2 = k

Now solving for a

6 = -ka +a

6 = - (-2)a +a

6 = 2a+a

6 = 3a

Divide by 3

6/3 =3a/3

2=a

Now finding b

3 = -kb+b

3 = -(-2)b+b

3 = 2b+b

3 = 3b

b=1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If Store B sells 12 bottles for $3.50... What is the price for 1 bottle at Store B?
Lena [83]

Answer:

0.29 cents a bottle at store B

Step-by-step explanation:

devide the price by the amount of products. called the unit price

4 0
3 years ago
HELP I NEED THIS ANSWERED QUICK!​
prisoha [69]

Answer:

d is correct

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve this math question?<br> x-7=-19
    7·1 answer
  • Hello, Can I get some help with #30 a and b, please? Don't forget to show your work.
    12·2 answers
  • Describe each of the following values as (A) a discrete random variable, (B) a continuous random variable, or (C) not a random v
    13·1 answer
  • What is the difference between public relation and costomer relation?
    7·1 answer
  • Which of these equations is in POINT-SLOPE form?
    7·1 answer
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • Here is a scale drawing of a window frame that uses a scale of 1 cm to 6 inches.
    11·1 answer
  • Evan and Dana Each work two part-time jobs to earn $500 per week in order to pay bills. Evans college schedule allows him to wo
    8·1 answer
  • The three numbers are in the ratio 4:5:6 . If the sum of the largest and
    8·1 answer
  • Find MQ and PQ<br>thanks you​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!