1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rzqust [24]
3 years ago
15

7. A recipe for 12 people needs the following ingredients. Brian is going to adjust the recipe

Mathematics
2 answers:
ehidna [41]3 years ago
7 0

Answer:A is 21 cups of flour and B is 12 3/4 cups of sugar

Step-by-step explanation:

A is 21 because 7x3 is 21 and B because 4 1/4x3 equals 12 and 3/4 cups

ivann1987 [24]3 years ago
3 0

Answer:

A. Brian will need 1.75 (1 3/4) cups of flour

B. Brian will need 1 1/16 cups of sugar

Step-by-step explanation:

Brian wants to make it for 3 people, so everything must be divided by 4 since 12/4=3.

7/4=1.75

4 1/4 divided by 4=1 1/16

You might be interested in
If a + 1 = b, then b > a.
kogti [31]
If a=-10;then:
a+1=-10+1=-9=b
-9>-10

if a=10; then
a+1=10+1=11=b
11>10
A)The pair of values for a and be are: a=-10, then the value of b would be: -9;
And a=10; then the value of b would be:11;

B) It isn´t possible to create a pair of values for a and be, in wich the numerical relationship shown in the given conditional stament is false, therefore b>a if a+1=b
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The image of trapezoid ABCD has coordinates A'(-2,-5), B'(-1, -2), C'(2,-2), and D'(3,-5). It was translated by the
dolphi86 [110]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

JUST TOOK THE TEST

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A rectangle garden is 6 feet long and 4 feet wide a second rectangular garden has dimensions that are doubled the dimensions of
OLga [1]
I do not know this one but the first garden is 24 and the second one is 576.
8 0
2 years ago
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
2 years ago
This is a picture of a cube and the net for the cube.<br> What is the surface area of the cube?
posledela

Answer:

6a²

Step-by-step explanation:

6×5² = 6×25 = 150cm²

thank you

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Carter draws one side of equilateral △PQR on the coordinate plane at points P(-3,2) and Q(5,2). Which ordered pair is a possible
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to \sqrt(-80)?
    9·2 answers
  • Two triangles can be formed with the given information. Use the Law of Sines to solve the triangles. B = 46°, a = 12, b = 11
    12·1 answer
  • Please help me!.!.!.!.!.!.!!.!.!.!.!.
    7·1 answer
  • What is the algebraic expression of 8​
    8·1 answer
  • 1092 in exponential form
    7·2 answers
  • How can you check that k ≥ 11 is the solution set to the inequality k + 14 ≥ 25?
    15·1 answer
  • Cual es la ley que establece que la suma o producto de dos números reales no dependen del orden en que se presentan los factores
    14·1 answer
  • Verify that each equation is an identity.<br><br> Show Work plzzz!!!
    9·1 answer
  • A fair coin is tossed three times and is tails each time. What is the probability that the next toss will be
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!