1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
13

$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate

Mathematics
1 answer:
Reil [10]3 years ago
4 0
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
You might be interested in
Hey plz anyone inbox me ​
Scilla [17]

Answer:

Hi

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASEEEEEEEEEEEE HELPPPPP BRAINLIEST
jenyasd209 [6]

Answer:

A≈527.79

Step-by-step explanation:

A=2πrh+2πr2

Brainly plss

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is NOT a prime number?<br><br> A. 3163<br> B. 1057<br> C. 157<br> D. 263
Ahat [919]
B, 1057 is not prime.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
HELP….ILL GIVE BRAINLIEST
Fittoniya [83]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Với giá trị nào của r và s thì hạng của A bằng 2
Norma-Jean [14]

Answer:

Please explain it in English

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 21% as a percent as a fraction in simplest form and as a decimal
    9·2 answers
  • Indicate the equation of the given line in standard form. The line through the midpoint of and perpendicular to the segment join
    10·1 answer
  • What is the derivative of arctan (y/x) with respect to y??
    7·1 answer
  • Mina uses 128 pounds of dog food to feed her 16 dogs. find the unit rate per dog
    14·2 answers
  • Explain which is faster: 10 centimeters/5 seconds or 10 centimeters/20 seconds.
    8·2 answers
  • What is the sum of the geometric sequence -4, 24, -144, ... if there are 6 terms?
    8·1 answer
  • Solve the following quadratic equation for all values of xx in simplest form.<br> 17-2x^2=-21
    9·1 answer
  • Using f (x) = 4x + 3 and g(x) = x - 2, f(g(5))=
    15·1 answer
  • Question : -2(3)(-11)
    6·2 answers
  • Math help please show work due in 1 hour please help :3
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!