Answer:
Explanation:
The net book value of the property(land and building) at the end of year 2
Building(89,000 + 7,000 + 16,000) 112,000
Less; Depreciation for 2 years(10,200*2) (20,400) 91,600
Land(107,000 + 3,000) 110,000
Net book value of property 201,600
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Answer:
The term is Assurance
Explanation:
Assurance is the term that is used to mean employee expertise and politeness and their ability to convey trust. It refers to the employee's knowledge and courtesy and thereby shows his ability to convey trust.
Employees that possess the virtue of assurance in the workplace give their employers the opportunity to trust them. Such employees perform well at work.
Techniques? Hm, well I’d definitely try to reason with them. I’d rely more on logos by giving facts or data that can be proven in some type of way.
This was the best answer I could give for right now, considering that I’m currently typing with one hand. Let me know if you have any further questions.
The white house is in the middle. Good riddle!