1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
2 years ago
5

How can you used the distributive property to help find a product

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]2 years ago
3 0
It makes it easier to multiply. For example 2*52. It's easier to do 2*50 and then 2*2 and add it together. Product is 104
You might be interested in
Jane think of a number . She divides it by six and adds two. She gets an answer of 9. What number was she thinking of?
torisob [31]
The unknown number is X; x/6+2=9; X/6=7; X=42; The answer is 42
3 0
2 years ago
URGENT! Please help me with this question!!!!!
Artist 52 [7]

Answer:

\boxed{GJ = 76 \ degrees}

Step-by-step explanation:

According to Angles of intersecting chords theorem:

∠GAJ = \frac{1}{2} (BD+GJ)

Where ∠GAJ = 50 , BD = 24 and GJ = ?

50 = \frac{1}{2} (24+GJ)

Multiplying both sides by 2

100 = 24 + GJ

GJ = 100-24

GJ = 76 degrees

7 0
3 years ago
2 (5y-4)&gt;32<br> Solve the inequality for y.
scoray [572]

Answer:

y > 4

Step-by-step explanation:

2 (5y-4)>32

Divide each side by 2

2/2 (5y-4)>32/2

5y-4 > 16

Add 4 to each side

5y-4+4 > 16+4

5y > 20

Divide each side by 5

5y/5 > 20/5

y > 4

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the supplementary angle.
AleksAgata [21]

Answer:

x=146 degrees

Step-by-step explanation:

A supplementary angle is the conrisponding angle that adds to the other angle so it is 180. So 180-34= 146

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please :) dont put random stuff or i’ll report &lt;3 fanks
kati45 [8]

Answer:

The answer is D!

Step-by-step explanation:

hope this helps

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The perimeter of a rectangle is given by the formula A= 2L + 2W, where L is the length of the rectangle and W is the width of th
    14·1 answer
  • If f(8)=4 and g(8)=8, what is (f+g)(8)
    12·1 answer
  • The ratio of sugar to flour is 2:3. If there are 6 cups of sugar, how many cups of flour are there
    13·2 answers
  • **50 points Once again and brainliest** Please hurry ;w;
    14·2 answers
  • Which equation represents a line that is parallel to the line represented by
    6·1 answer
  • Which of the following ordered pairs make this equation true? Y = 2x - 7 A. (1,9) B. (-3, 4) C. (4,1) D. (-1, 5)​
    11·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • 3. Starting from the camp at C, Tim takes a bearing of a mountain and notes it to be 25°. He then walks 5 km to the hut at H and
    10·1 answer
  • PLEASE HELD DUE IN AN HOUR WILL MARK BRAINLIEST
    13·1 answer
  • The equations in elimination method are written in the standard form as _______________.ax - by = cax + by + c = 0Ax + By = Cax
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!