1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
12

Brenda bough 19 cartons of ice cream and 3 cartons of yogurt. Each carton of ice cream cost 6 dollars and each carton of yogurt

cost 2 dollars.How much more did Brenda spend on ice cream then on yogurt
Mathematics
1 answer:
Bad White [126]3 years ago
8 0

Answer:

$108

Step-by-step explanation:

Number of Cartons of Ice Cream=19

Cost Per Carton of Ice Cream=$6

Total Ice Cream Cost = $6 X 19 =$114

Number of Cartons of Yoghurt=3

Cost Per Carton of Yoghurt=$2

Total Yoghurt Cost = $3 X 2 =$6

The difference in cost=Total Ice Cream Cost-Total Yoghurt Cost

=114-6

=$108

Brenda spent $108 more on ice cream than on yogurt

You might be interested in
Enter the number that belongs in the green box
OLga [1]

Answer:

x=96°

y=96°

Step-by-step explanation:

y=84° because of vertical angles. the measure of all 4 angles added together is 360°, so we add the 84° and the other 84° angle, and subtract them from 360° to get the sum of the other two angles

360°-(84°+84°)=192°

divide 192° by 2 to get the measure of one angle

therefore, x=96°

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is i^22 if i^2 is -1
Sever21 [200]
I^22 equals to -1 since i^2 is negative one
4 0
2 years ago
A recipe for salad dressing uses 60mL of vinegar for 240mL of oil. Emily has 40mL of vinegar,how much should she use? Show your
soldier1979 [14.2K]

Answer:

Emily should use 160mL of oil

Step-by-step explanation:

If you only have 40mL of vinegar you would have to cut the recipe by 1.5

60/1.5=40

240/1.5=160

4 0
3 years ago
Cindy has 26 nickels. She is getting rolls of nickels from the bank. She has enough money to get up to 10 rolls of nickels and e
Anna11 [10]
The answer is C I think 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give brainly help.
Burka [1]

Answer:

Company G charges 5 more dollars per hour than Company H.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many linear pairs are formed when three non-parallel lines intersect at one point?
    10·1 answer
  • If there are 140,900 teachers and 12,880,000 people in Illinois, how many teachers would we expect to find in Marshall, IL, a ci
    10·1 answer
  • HELP WILL MARK BRAINLIEST
    10·1 answer
  • Suppose line segment AB has one endpoint at A(0, 0). What are the coordinates of B if (5, 3) is 1/3 of the way from A to B?
    6·1 answer
  • Work out the percentage change to 2 decimal places when a price of £110 is<br> decreased to £98.
    15·1 answer
  • Find the value of x and y.​
    9·1 answer
  • In your own words, explain what a rational expression is and give and example of one.
    8·1 answer
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • HELP HELP HELP I’ve BEEN STUCK ON THIS QUESTION IVE ASKED LIKE 3 TIMES ALREADY....ILL GIVE BRAINLY!!
    9·1 answer
  • Help me asap …………..p
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!