The answer is -12g-3f-4. Hope this helps!
A,C, and D are in quadrant 3 and C is in quadrant 1
3x12= 36 flowers for $78
78/36 = $2.16 per flower
What you know:
Mr. Adams spent $36.25 on 12.5 pounds.
All you do to find the cost per each pound is:
36.25/12.5
Your answer:
$2.9 dollars per pound.