1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
3 years ago
10

Solve the system of linear equations by substitution. 9. 2x+3y=25 and 4x-y=15

Mathematics
1 answer:
lana66690 [7]3 years ago
4 0
2x+3(4x-15)=25
14x-45=25
14x=70
x=5
y=5
(5,5)
You might be interested in
Find the domain of the following piecewise function.<br><br> [-4,3)<br> (-4,3]<br> [-4,6)<br> (-4,6]
aniked [119]
The answer is [-4,6)
Graph both the you can easily find the answer
6 0
3 years ago
A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
Sonbull [250]

for 5 lb. bag = $6.76

so, for 1 lb. bag = 6.76/5 = $1.35

So, unit prize is $1.35 per pound.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help. Will give brainliest and 100 points!!!!
zubka84 [21]

Answer:

48cm^{2}

Step-by-step explanation:

The explanation is pinned.

plz give me Brainliest and 100 points.

7 0
3 years ago
Which of the following is the correct factorization of the polynomial below?
galben [10]

Answer:2(x-3)2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
HELP PLS NEED THIS IN 5 MIN
swat32

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

1. Add up all of the students.

20+20+25+7+13+5+3+2+5=100

2. Make a ratio of that number and the number of all the students in Music/Drama

MUSIC/DRAMA: 7+13+5=25

\frac{25}{100}

3. Simplify

\frac{25}{100} = \frac{5}{20} =\frac{1}{4} = 0.25

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 3x-12=24 select equations that also have x as a souloution
    5·1 answer
  • 5x2-2y when x=2 y=3 what is the best answer
    14·2 answers
  • The equation w = 250 + 132.5t what are 2 solutions to the equation
    10·1 answer
  • Help needed asap!!,.........
    7·1 answer
  • The metal day fair has a recycling center that will a pay 10% early fee on the amount collected plus $2.75 for each metal collec
    12·1 answer
  • Max drove 203 miles in 3.5 hours. What was his average speed in miles per hour?
    14·1 answer
  • Nicole baked 144 chocolate chip cookies and 56 peanut butter cookies. She placed the cookies in gift bags. She put 8 cookies in
    14·2 answers
  • What is the slope of 3x+6y+12=0​
    10·2 answers
  • Which product shows the decimal placed correctly?
    8·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!