1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
3 years ago
15

H(x)=1/ x-8 someone help

Mathematics
1 answer:
GrogVix [38]3 years ago
7 0
Find the domain of the given funciton

domain is numbers you can use in the function for x
so fractions
remember
never divide by 0
find what number makes denomenator 0 and restrict that


x-8=0
x=8

the domain is all real numbers except fo 8
You might be interested in
Math C Peasha - Unit 5 Pythagorean Theorem and Irrational Numbers
vladimir2022 [97]
2 bc you can’t write it as a fraction
3 0
3 years ago
Most ATM’s require a 4-digit code using the digits 0-9 how many 4-digit codes can you use
Zolol [24]

10000 digits can be used for 4 digit A.T.M code.

<u>Solution:</u>

Given that A.T.M required 4 digit codes using the digits 0 to 9.  

Need to determine how many four digit code can be used.

We are assuming that number starting with 0 are also valid ATM codes that means 0789 , 0089 , 0006 and 0000 are also valid A.T.M codes.

Now we have four places to be filled by 0 to 9 that is 10 numbers

Also need to keep in mind that repetition is allowed in this case means if 9 is selected at thousands place than also it is available for hundreds, ones or tens place .  

First digit can be selected in 10 ways that is from 0 to 9.

After selecting first digit, second digit can be selected in 10 ways that is 0 to 9 and same holds true for third and fourth digit.

So number of ways in which four digit number is created = 10 x 10 x 10 x 10 = 10000 ways

Hence 10000 digits can be used for 4 digit A.T.M code.

7 0
3 years ago
24. A farmstand collected $350 from sales on Wednesday. This amount was $75
larisa [96]

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

Given:

  • Wednesday sales = $350

If the amount collected from sales on Wednesday was <u>$75 greater</u> than the amount collected from sales on Tuesday, then Tuesday's sales were $75 <u>less</u> than Wednesday's sales:

  • Tuesday sales = $350 - $75 = $275

If the amount collected from sales on Wednesday was <u>two times as great</u> as the amount collected from sales on Monday, then Monday's sales were <u>half</u> Wednesday's sales:

  • Monday sales = $350 ÷ 2 = $175

To calculate how much more the farmstand collected from sales on Tuesday than it collected on Monday, <u>subtract</u> the Monday sales from the Tuesday sales:

  • $275 - $175 = $100
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The length of the rectangle is 7/(x-4) feet, while its width is 5/x feet. Find its perimeter. Please help asap!!!!! :(
damaskus [11]

The perimeter would be (24x - 40)/(x^2 - 4x).

In order to find this, first double the length and width as you would to find any perimeter.

7/(x - 4) * 2 = 14/(x - 4)

5/x * 2 = 10/x

Now to add those together, we need to give them common denominators. In order to do that with the first one, we need to multiply by x/x

14/(x - 14) * x/x = 14x/(x^2 - 14x)

Then we can do the same with the second part by multiplying by (x - 4)/(x - 4)

10/x * (x - 4)/(x - 4) = (10x - 40)/(x^2 - 14x)

Now we can add the two together

14x/(x^2 - 14x) + (10x - 40)/(x^2 - 14x) = (24x - 40)/(x^2 - 14x)

3 0
3 years ago
Help would be appreciated​
Vesnalui [34]

Answer:

<u>5x+10</u>

27x

Step-by-step explanation:

cross multiply

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the slope of the line that passes through the points (–2, 2) and (13, –7).
    9·1 answer
  • On Tuesday Katy ran a mile in 8.34 minutes. She ran another mile in 7.89 minutes on Wednesday. What is the total time for both m
    11·1 answer
  • A number is multiplied by 4, and then 6 is added to the product. The result is 18. What is the number? I already know that the a
    14·1 answer
  • What is the volume of the rectangular prism?
    11·2 answers
  • Un edificio proyecta una sombra de 7.5m.mientras que un arbol que mide 1.6 m de altura proyecta una sombra 1.85 M¿Cual es la alt
    13·1 answer
  • Help???????????,,,,,,,
    14·2 answers
  • On a standardized exam, the scores are normally distributed with a mean of 300 and
    10·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • It takes Dimitri 9 minutes to make a simple bracelet and 20 minutes to make a deluxe bracelet. He has been making bracelets for
    11·2 answers
  • Solve. solve this question if you are intelligent ​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!