1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
4 years ago
5

32 equals 4 (x plus 40

Mathematics
1 answer:
IRINA_888 [86]4 years ago
7 0

Answer:

X = -32

Step-by-step explanation:

32 = 4(X+40)

32 = 4x + 160

-128 = 4x

-32 = x

32 = 4 (-32+40)

32 = 4(8) = 32

You might be interested in
Please help, thanks if you do. (WILL MARK)
Likurg_2 [28]

Answer: n-6p^2 + 2np  

Hope this helps!

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
you own a house cleaning business. it takes you 2 hours and 45 minutes to clean a house. you have 3 houses to clean tomorrow. ho
lidiya [134]
495 minutes. Well you will have to work put how many hours that makesim sorry
6 0
3 years ago
Jordan saved 4/5 of the amount he needs to buy a $80 video game. If he earns $7.75 per hour by working at a pizza shop, how many
Aleksandr [31]
Amount of money saved by Jordon for the video game = (4/5) * 80
                                                                                        = 4 * 16 dollars
                                                                                         = 64 dollars
So
The amount of money that
Jordan needs to earn more for buying the video game = (80 - 64) dollars
                                                                                       = 16 dollars
Amount earned by Jordan per hour working at a pizza shop = $7.75
Let us assume the number of hours Jordan needs to work to save the rest of the money for the video game = x
Then
7.75x = 16
x = 16/7.75
   =  2.06 hours
So it can be said that Jordan has to work 3 hours to save the rest of the money for the video game. If Jordan works 2 hours then he will be short of the required amount. If Jordan works for 3 hours he will have some excess amount in his hand after saving for the video game.
7 0
3 years ago
In May Mr. Lee's earings were 60 percent of the Lee family's total income. In June Mr. Lee earned 20 percent more than in May. I
murzikaleks [220]

Answer: 64.29%

Step-by-step explanation:

Let the total earnings of the Lee family in May be x

Amount earned by Mr Lee in May = 60% of x = 0.6x

Amount earned by other family members in May = x - 0.6x (total earnings - Mr Lee's earnings) = 0.4x

Amount earned by Mr Lee in June = 20% more than what Mr Lee earned in May.

That is, amount earned by Mr Lee in June = 1.2 × 0.6x = 0.72x

Amount earned by other members of the family in June remains unchanged, that is = 0.4x

Total amount earned by the Lee family in June = 0.72x + 0.4x = 1.12x

Percentage of total earnings in June earned by Mr. Lee = (0.72x/1.12x) × 100% = 64.29%.

QED!

6 0
4 years ago
Solve for x. <br><br> 3x - 8x + 2 = 17<br><br> X=
Vsevolod [243]

Answer:

-3

Step-by-step explanation:

3x-8x=17-2

3x-8x=15

-5x=15

-x=15/5

-x=3

x=-3

3 0
3 years ago
Other questions:
  • In triangle JKL, solve for x
    5·2 answers
  • In how many ways can we put five identical fruits into three bowls? Note that the bowls may be empty. The answer is not 243.
    6·1 answer
  • Kathryn is thinking of four numbers from 1 through 9 with a sum of 18. Each number is used only once
    13·1 answer
  • Veronique and Lily compare their investment accounts to see how much they will have in the accounts after seven years. They subs
    5·1 answer
  • A party rental company has chairs and tables for rent. The total cost to rent 3 chairs and 5 tables is $52. The total cost to re
    11·1 answer
  • Air-USA has a policy of booking as many as 22 people on an airplane that can only seat 20 people. (Past studies have revealed th
    5·1 answer
  • A store sells ice cream with assorted toppings. they charge $ 3.00 for ice cream plus 0.50 per ounce of toppings.
    8·1 answer
  • How much is the percent increase from 1 to 4?
    12·2 answers
  • If AB = 19, BC = 16, and m
    12·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!