1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
10

Please help me and explain! :)

Mathematics
1 answer:
Kipish [7]3 years ago
3 0
The answer would be the top right one because when it says product of two binomials, there are two things you should be looking for. The first is multiplication because a product is an answer to a multiplication problem. The second is that each of the parentheses has two parts to it because a binomial is defined as having two terms. The only one that fits what you are looking for would be the top right one.
You might be interested in
Find the LCM of the given numbers 9,27<br><br> you'll get 50 points if you answer
Ann [662]

Answer:

27

Step-by-step explanation:

Alternatively, the lcm of 9 and 27 can be found using the prime factorization of 9 and 27: The prime factorization of 9 is: 3 x 3. The prime factorization of 27 is: 3 x 3 x 3. Eliminate the duplicate factors of the two lists, then multiply them once with the remaining factors of the lists to get lcm(9,9) = 27.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT: Find the value of X
adell [148]

Answer:

72x

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Can you help me solve this problem? Also please show your work.
alisha [4.7K]

Answer:

x>=-1, B

Step-by-step explanation:

1. distribute 2 to get 7+x <= 2x+6+2

2. simplify to get 7+x <= 2x+8

3. subtract 7 on both sides to get x<=2x+1

4. subtract x on both sides to get 0 <= x+1

5. subtract 1 on both sides to get x >= -1

B fits this description

3 0
3 years ago
What is the product?<br> (6r-1)(-88-3)
8090 [49]

(6r-1)(-88-3)

Multiply the two brackets together

(6r)(-88)=-528r

(6r)(-3)=18r

(-1)(-88)=88

(-1)(-3)=3

-528r-18r+88+3 ( combine like terms)

Answer: -546r+91

4 0
3 years ago
Paige traveled to Australia and is making her favorite bread recipe. She usually bakes the bread in a 350F oven. She is surprise
nignag [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A 5 gallon can of motor oil costs $28.00. What is the cost of 1 quart of the oil?
    10·2 answers
  • 1 How many 1/3s or "thirds” are there between 0 and 1 on a number line?<br> How do you know?
    14·1 answer
  • Use &gt; &lt; or = to solve the inequality above.​
    11·2 answers
  • Convert 3 kilograms to onces
    14·1 answer
  • 15 - (-7) = ?? Please help if you know the answer can you maybe show work or explane how you got the answer thank you :)
    14·1 answer
  • Johnnys dinner bill totaled $75. He left a 15% tip. How much money will johnny spend in all of his dinner?
    8·1 answer
  • Which of the following exponential functions represents the graph below
    11·1 answer
  • Who tryna talk?<br> Boy pls imma girl
    5·1 answer
  • 5+5+5+5+5+5+5+5+5+5+5+5
    7·2 answers
  • A store buys 12 sweaters for $96 and sells them for $264. How much profit does the store make per sweater?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!