1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
3 years ago
8

What is the answer for this​

Mathematics
1 answer:
jek_recluse [69]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

.72x+3=0.3(2.4+15)

.72x+3=0.72+4.5=0.72+4.50

.72 x=5.22

x=\frac{5.22}{0.72} =\frac{522}{72} =\frac{29}{4} =7\frac{1}{4}

You might be interested in
NEED HELP ASAP PLEASE WITH EXPLANATION PLEASE
KonstantinChe [14]

Answer:

(1) 20%

Step-by-step explanation:

→ Find the difference in price

200 - 160 = 40

→ Divide difference by original price

40 ÷ 200 = 0.2

→ Multiply the answer by 100

0.2 × 100 = 20%

7 0
3 years ago
Do you think the equation y=|x|+6 will be a function or not a function?
Lelechka [254]
It is a function, so yes ig
8 0
4 years ago
5x^4x-2 what's result ​
pashok25 [27]

Answer:

There is no result.

Step-by-step explanation:

This question does not have an answer, as you would need to plug in an x value to get any sort of answer.

3 0
3 years ago
6 wrestlers compete in a competition. if each wrestler wrestles one match with each other wrestler, what are the total numbers o
PolarNik [594]

The total number of wrestlers are 6 and each have to wrestle each other wrestler only once.

It means, the first wrestler have 5 opponent, second have 4 opponents , third have three oponenets , fourth have two opponents and the fifth have only one opponent.

So the total number of matches = 5+4+3+2+1 =15

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 12-pint bucket of paint costs $51.60. What is the price per quart?
My name is Ann [436]

Answer: $8.60

Step-by-step explanation:

1 pint = 0.5 quart

12 pint = 6

51.6/6 = 8.6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the minimum amount that must be on hand?
    8·1 answer
  • During a promotional weekend a state fair gives a free admission to every 175th Person who enters the fair on Saturday there wer
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP
    10·2 answers
  • What is the vertex form of the function y = x2 + 8x – 3
    10·1 answer
  • I need help finding the surface area for 11
    6·1 answer
  • The x- and Y negative coordinates have the same sign​
    10·1 answer
  • Pls help this is not graded ​
    6·1 answer
  • The formula for the resistance, R, of a conductor with voltage, V, and current, I, is R = V/I.
    14·2 answers
  • 3. What is the exact area of triangle ABC? Use special right triangles to help find the base of the triangle. Show your work.
    8·1 answer
  • 1) An indoor staircase has a 12 inch vertical rise per step to get to the second floor of the house. If the angle of elevation i
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!