Answer:
<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />
Step-by-step explanation:
8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries
Answer:
1. $3.00+42=$3.42
2. 4 Dimes , 2 Pennies
Step-by-step explanation:
2. 4 Dimes = 40 cents , 2 pennies = 2 cents
1. Add up 3.00+42 and that is how you could get the answer for number 1 .
Answer:
Yes; she will have $4008 for other expenses.
Step-by-step explanation:
First you find out how much she saved by multiplying 350 by 36 as she saved for 3 years which is 36 months.

After that you need to work out the amount she needs in total for her tuition by multiplying 4 by 3723 which is the amount needed per year.

If her parents add to her account half the amount she saved that means that they give her an additional 6300 as that's half of 12600.
This means she has 18900 and if you take away 14892 you will be left with 4008 for expenses.
Answer:
B
Step-by-step explanation:
To have infinitely many solutions, the lines must be identical consisting of exactly the same points to make it. This means when in simplest form their equations are the same as well.
Simplify 2x+2y=8 by dividing by 2 throughout the entire equation. It becomes x+y = 4. This equation matches B.