1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergio039 [100]
2 years ago
9

Simplify √7 over 2 √11

Mathematics
1 answer:
RoseWind [281]2 years ago
7 0

Answer: \frac{\sqrt{77}}{22}

Step-by-step explanation:

Given:

\frac{\sqrt{7}}{2\sqrt{11}}

Since the denominator is a surd , to  simplify , all we need do is to rationalize  

That is

\frac{\sqrt{7}}{2\sqrt{11}} ×\frac{\sqrt{11}}{\sqrt{11}}

⇒ \frac{\sqrt{77}}{2(11)}

⇒ \frac{\sqrt{77}}{22} which is the simplified form of \frac{\sqrt{7}}{2\sqrt{11}}

You might be interested in
Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries co
Ray Of Light [21]

Answer:

<h2>1.80 per pound of strawberries</h2><h2 />

Step-by-step explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have 42 coins with a total value of $3.00. Some of the coins are dimes, and the rest are quarters.
nlexa [21]

Answer:

1. $3.00+42=$3.42

2. 4 Dimes , 2 Pennies

Step-by-step explanation:

2. 4 Dimes = 40 cents , 2 pennies = 2 cents

1. Add up 3.00+42 and that is how you could get the answer for number 1 .

6 0
2 years ago
It will cost Amber an estimated $3,723 a year in tuition to attend her preferred college. She has been putting $350 a month in a
kenny6666 [7]

Answer:

Yes; she will have $4008 for other expenses.

Step-by-step explanation:

First you find out how much she saved by multiplying 350 by 36 as she saved for 3 years which is 36 months.

350 \times 36 = 12600

After that you need to work out the amount she needs in total for her tuition by multiplying 4 by 3723 which is the amount needed per year.

3723 \times 4 = 14892

If her parents add to her account half the amount she saved that means that they give her an additional 6300 as that's half of 12600.

This means she has 18900 and if you take away 14892 you will be left with 4008 for expenses.

4 0
3 years ago
Line h is represented by the following equation 2x+2y=8
finlep [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

To have infinitely many solutions, the lines must be identical consisting of exactly the same points to make it. This means when in simplest form their equations are the same as well.

Simplify 2x+2y=8 by dividing by 2 throughout the entire equation. It becomes x+y = 4. This equation matches B.

7 0
3 years ago
Jackie cut a 2 yard spool into 5 equal lengths of ribbon what is the length of each ribbon in yards
ratelena [41]
2/5 yards 
i hope its right
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You put $600 in an account. The account earns $31 simple interest in 10 months. What is the annual interest
    9·2 answers
  • A plane is flying at 32, 460 feet. To avoid some turbulence, the plane ascends 1645 feet. It then descends 3/5 of its new height
    7·1 answer
  • Match the theorems and terms to their definitions
    12·1 answer
  • Which of the following is an equation of a line that is parallel to y = 4 x + 9 ? (Choose all correct equations.)
    8·1 answer
  • Explain how to find the gcf of three numbers
    7·1 answer
  • The coordinates of the midpoint of AB are (2,4),
    13·1 answer
  • Please, Answer THANK YOU! WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • A wealthy entrepreneur has a fortune worth £2 500 000 000. What power of 10 should this number be to when written in scientific
    15·1 answer
  • Please help! And 20 points! :3
    10·1 answer
  • Hay you over there
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!