1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
3 years ago
15

The figure is reflected across the x-axis and dilation by a scale factor of 3

Mathematics
1 answer:
Whitepunk [10]3 years ago
5 0
Example:
Area =
4
√
3

c
m
2

Dilated by scale factor
4
≈
110.85

c
m
2

Dilated by scale factor
3
≈
997.66

c
m
2
To get from
4
√
3

c
m
2
to
997.66

c
m
2
, you would use a scale factor of
You might be interested in
Pizzas are being delivered. It cost $9 for 2 pizzas including delivery. Each pizza cost $4. Please solve in Point-Slope form!
hjlf

The equation representing pizza purchase and delivery in point slope form is y = 2x + 1 and the delivery fee is $1

The total cost of pizza including delivery can be broken down thus :

  • Cost per pizza
  • Number of pizza purchased
  • Delivery fee (this is a constant)

General form of a point slope equation :

  • y = a + bx
  • y = total cost
  • a = intercept (Constant)
  • b = slope(cost per pizza)
  • x = number of pizzas purchased

From the question :

  • Total cost including delivery = $9 = y
  • Cost per pizza = $4 = b
  • Number of pizzas = 2

Putting the values into the equation :

9 = 4(2) + a

Solve for a

9 = 8 + a

9 - 8 = a

a = 1

This means that delivery fee is $1

The equation in point slope form is thus : y = 2x + 1

Learn more :brainly.com/question/18405415

4 0
2 years ago
Please answer QUestion <br><br> L
astraxan [27]

2 to the power of 6 is 64.

6


5 0
3 years ago
How will the graph of<br> f(x) = 2(34) + 2<br> be different from<br> g(x) = 2(34)
Pavlova-9 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

One graph will be 2 units higher up the y-axis than the other.

4 0
3 years ago
A pair of skis were $275 but were on sale for $195. What percent reduction is this?
Stels [109]

$275*x%=195

It will be a 29% reduction. But it will not have the exact cost of $195


7 0
3 years ago
If 15 books cost $90, what is the unit price?
creativ13 [48]

Answer:

$6/ book

Step-by-step explanation:

Unit price = Total cost/ total number of items

                = 90/15

                =$6 per book

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The 6:00 a.m. temperatures for four consecutive days in the town of Lincoln were -12.1 °C, -7.8°C, -14,3 C, and 7.2 C. What was
    11·2 answers
  • a bottle of nail polish holds 0.8 ounces. a bottle of perfume holds 0.45 ounces. how many ounces does a bottle of nail polish ho
    14·1 answer
  • A hiker starts hiking at the beginning of a trail at a point which is 200 feet below sea level. He hikes to a location on the tr
    8·1 answer
  • What will be the value of
    10·1 answer
  • Convert 150K to C degrees
    11·2 answers
  • Which of the following could be used to calculate the area of the sector in the circle shown?
    15·2 answers
  • What is the mean of the set of number? <br> -7, -5, 0, 8, 9<br> A. 1 B. 10 C. 22 D.5
    13·2 answers
  • Ronald and Madelyn are both entering a cake in the Tri-County Bake-Off. Ronald's recipe calls for 2 cups of sugar and 5 cups of
    8·1 answer
  • A box of candy was divided into three bottles P, Q and R in the ratio 9:4:11. If, instead, the candy had been divided equally be
    13·1 answer
  • PLZzzz helllpppp!!!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!