1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
10

Please dont ignore, need help) Write the ratios for sin P and cos Q

Mathematics
1 answer:
Elan Coil [88]3 years ago
6 0

Answer: both are 21/29

Step-by-step explanation:

Use SOHCAHTOA so the opposite/hypotenuse for P is 21/29 and the adjacent/hypotenuse for Q is also 21/29

You might be interested in
The time required to make one bouquet in a flower stall is of an hour. Find the time
solong [7]

Answer:

13.5 hours

the fitness gram pacer test is a multi stage aerobic capacity test that progressivly gets more difficult as it continues

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
an amusement park it's admission price to $15.50 per day, but now charges $1.50 per ride mark has 26 to spend on admission and r
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

26-$15.50=10.5

10.5/1.5=7

he can ride 7 rides in one day

7 0
2 years ago
sharon invested $5000 in a certificate of deposit (cd) that paid 7.4% simple interest. she held the cd for 8 years. how much int
TEA [102]
True u have info on the book brooo/mate Supreme bro
6 0
3 years ago
3. Which property justifies rewriting
Maksim231197 [3]
B distributive property
7 0
2 years ago
Evaluate the function at the given point. x=-1
Ymorist [56]

Answer:

To evaluate a function, substitute the input (the given number or expression) for the function's variable (place holder, x). Replace the x with the number or expression. Given the function f (x) = 3x - 5, find f (4). Solution: Substitute 4 into the function in place of x.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • 3. Which angle corresponds to /3?
    8·2 answers
  • Write an absolute value inequality that has 3 and -6 as two of its solutions
    9·1 answer
  • 2. Write the point-slope form of the equation of the line through the given point with the given slope. a. Point= (5,3), slope=
    12·1 answer
  • Liz is taking guitar lessons and practices every night. Yesterday, she played a total of 40 chords in 8 minutes. Today she will
    5·1 answer
  • PLEASE HELP! Image below
    6·1 answer
  • How many lakhs are there in 2 millions?​
    5·1 answer
  • Is this a function?
    13·1 answer
  • Kathy is a scientist who is working in a remote part of Australia. She earns a salary of $86 840 plus a weekly allowance of $124
    14·1 answer
  • Pls ill give brainelist
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!