1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
levacccp [35]
3 years ago
14

Simplify 8-(-5) - 4(-7). О-63 оо ООО

Mathematics
1 answer:
Sergeeva-Olga [200]3 years ago
3 0
8- (-5) - 4 (-7) = 41
You might be interested in
What Are The Answers? I Will give Brainliest Answer. (ASAP)
horrorfan [7]

Answer:

1. $8.55

2. $4.29

3. $17.00

4. $10.47

5. $40.31

Step-by-step explanation:

4 0
4 years ago
Use the law of exponets to rewrite (5x3)^7
topjm [15]
Answer: 5^7 x 3^7
You could also write 15^7
7 0
3 years ago
What is the quotient for 11/8 ÷ 3/4<br> And solve
Andrew [12]

Answer:

Decimal Form:

1.833333 (add a line over 3 because the answer is 1.83 repeated)

Mixed Number Form:

1 5/6

6 0
3 years ago
HELP PLEASE ILL GIVE U 50 POINTS​
Likurg_2 [28]

Answer:

6x^2+2x

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the men of the data 4,5,7,14,17,12,18​
Ede4ka [16]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

4+5+7+14+17+12+18=77

Divide your total by the amount of numbers you have (7); 77/7

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 0.16 to percent notation
    12·2 answers
  • What is the value of the expression (18-3)•2 ²+15?
    10·2 answers
  • A rectangular parking lot is surrounded on its perimeter by a fence that is 1,200 feet long. If the length of the rectangular pa
    12·1 answer
  • Find an explicit rule for the nth term of the sequence.
    6·1 answer
  • at the farmers market 8 apple cost $5.20 if each apple cost the samw amount what is the price per apple
    15·1 answer
  • Find x if...... (look at the picture and answer please)
    7·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • What type of number is 24−16i? Choose all that apply. Group of answer choices Imaginary Complex Real
    9·1 answer
  • What is a decimal number that is larger than 0.0467 but smaller than 0.0468?
    15·2 answers
  • 17. A disposable camera costs $6.95. A party planner wants to buy 100 cameras for an
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!