I’m pretty sure $1,800 Because if you subtract 660 by 470 you get 190 and it you multiply 190 by 6 years you get 1140 and if you add 1140 and 660 you get 1,800
Answer:
One avocado costs $1 and one tomato costs $0.50
Step-by-step explanation:
Set up a system of equations where t is the number of tomatoes and a is the number of avocados:
4t + 8a = 10
6t + 14a = 17
Solve by elimination by multiplying the top equation by 3 and the bottom equation by -2:
12t + 24a = 30
-12t - 28a = -34
Add them together and solve for a:
-4a = -4
a = 1
Plug in 1 as a into one of the equations and solve for t:
4t + 8a = 10
4t + 8(1) = 10
4t + 8 = 10
4t = 2
t = 0.5
So, one avocado costs $1 and one tomato costs $0.50
Answer: 14⅝ hiurs
Step-by-step explanation:
Based on the information given in the question, we can form an equation which will be:
8 + 6h = 125
where, h = number of hours
6h = 125 - 8
6h = 117
h = 117/8
h = 14 ⅝hours
Therefore, minimum amount of hours he will need to walk the dog in order for him to buy a new pair of Jordans is 14⅝ hours.
Answer:
NANI!?!?
Step-by-step explanation:2
POOOOOOOOOOOOOO
There is a square and a triangle
the area of a square is
A = b * h
A = 2*2
A = 4
the area of the triangle is
A = (b*h)/2
A = (2 *2)/2
A = 4/2
A = 2
Now we add them up to find the total area
4 + 2 = 6
The shape has an area of 6 units^2