1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adell [148]
3 years ago
15

A 42 -ounce bottle of shampoo costs $2.52. Find the unit price

Mathematics
1 answer:
Ulleksa [173]3 years ago
5 0
2.52/42 = 0.06 per oz
You might be interested in
Solve this equation: -7.2 + 12 - 2.c
lilavasa [31]

Answer:

4.8-46c+13x

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
F (x) = x + 5 and g(x) = x2 − 2x
aev [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
25% of what number is 19
kkurt [141]
Most of the information's necessary for solving this problem is already given in the question.
Let us assume the number to be = x
Then
25% * x = 19
(25/100) * x = 19
x/4 = 19
x = 19 * 4
   = 76
So the unknown number is 76. I hope there is no complexity in the method described above and also the procedure is clear enough for you to understand. You can use this method for solving similar type of problems in future without requiring any additional help from outside.
6 0
3 years ago
Fill in the blank. ASAP . . . . .
VikaD [51]
I believe it is 25 x^2. So your answer would be 25.
7 0
4 years ago
Describe the steps in solving the linear equation 3(3x-8)=4x+6
tatiyna
Multiply everything in the parenthesis by 3.

9x - 24 = 4x + 6

Add 24 to both sides.

9x = 4x + 30

Subtract 4x from both sides.

5x = 30

Divide both sides by 5.

x = 6

Hope this helps!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Graph the inequality -6<d
    5·1 answer
  • If BH = 108, find DE.
    6·1 answer
  • a golfers score after playing on Friday was +2. His score saturdays round was -5. At the wnd of his round on Sunday he was at ev
    6·2 answers
  • Joshua receive a $70 gift card to use at a clothing store. He buys a pair of jeans for $36 and 8 pair of socks. He does not use
    14·1 answer
  • How can models be used to generate and analyze patterns?
    11·2 answers
  • What is g(f(x)) when f(x) = 3x + 1 and g(x) = 4x2 - 4?
    10·1 answer
  • Find two consecutive integers such that the sum of the first and twice the second is 74
    10·2 answers
  • Which property of multiplication is shown?
    13·1 answer
  • Yeah I have zero idea what this is, can someone help me with it?
    5·1 answer
  • Rabbit populations can increase by 65% every 30 days. If there are 25 rabbits on a farm, how many rabbits will be on the farm af
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!