1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dahasolnce [82]
3 years ago
8

Which describe unit rates? Check all that apply. Nadia pays $30 for 2 baseball tickets. A certain type of sailboat travels at 7

nautical miles per hour. The cost of 3 hot chocolates is $2. A summer camp provides 3 meals for each camper.
Mathematics
2 answers:
Umnica [9.8K]3 years ago
7 0

Answer:

the anwer is b,d

Step-by-step explanation:


liubo4ka [24]3 years ago
6 0

Answer:

A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.

A summer camp provides 3 meals for each camper.

Step-by-step explanation:

Unit rate shows the number of units of first quantity corresponding to one unit of second quantity,

Nadia pays $30 for 2 baseball tickets.

i.e. the number of dollars is 30 per 2 baseball tickets,

By the above definition,

It is not a unit rate,

A certain type of sailboat travels at 7 nautical miles per hour.

i.e. the number of nautical miles is 7 per 1 hour,

By the above definition,

It is a unit rate,

The cost of 3 hot chocolates is $2.

i.e. the number chocolate is 3 per 2 dollars,

By the above definition,

It is not a unit rate,

A summer camp provides 3 meals for each camper.

i.e. the number of meal is 3 per 1 unit of camper,

By the above definition,

It is a unit rate

You might be interested in
A contractor bought 7.6 ft squared of sheet metal. She has used 4.9 ft squared so far and has ​$43.20 worth of sheet metal remai
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

$16 per square foot

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve each equation.<br> 3) 4= 2x + 3.x
Andrej [43]

Answer:

Step-by-step explanation:

2x+3x=4

5x=4

x=4/5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this page. I don't get it.
yanalaym [24]
Which questions? im confused
7 0
3 years ago
If Sue worked 28 hours this week and made $172 in tips, how much did her weekly pay
sergejj [24]
Do 178 times 28 which equals 4,984 then you do 4,984 decided by 7 which equals 712 because there are 7 days a week. So the answer is 712.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A trapezoid has interior angle measures of 90,90 ,75 and X degrees. Find the measure of angle x in the trapezoid. Enter only the
alexgriva [62]

The angles inside a trapezoid add up to equal 360 degrees

X = 360-90-90-75 = 105 degrees.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How to get the greatest common of 45 and 81
    14·2 answers
  • Can someone help me on this plzzzz
    14·1 answer
  • What is the area of a rectangle with length (3^2)^2 meters and width of 3^2 meters?
    11·2 answers
  • an angle measures 72 ° more than the measure of a complementary angle what is the measure of each angle ​
    15·1 answer
  • The circumference of a pizza is 75.36 in. What is the approximate area of the circle? Answers
    14·1 answer
  • I need help finding the area of 32,33,and 34
    6·1 answer
  • Find the surface area of a square pyramid with base length of 16 cm and a slant height of 20 cm
    11·1 answer
  • Pls helpppppppppp ....
    15·1 answer
  • How do u solve 3y-4=6-2y3y-4=6-2y
    15·1 answer
  • Please give me the correct answer.Only answer if you're very good at math.Please don't put a link to a website.​
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!