1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
3 years ago
7

A number that, when multiplied with another number, yields a result of 1 is called its multiplicative ____.

Mathematics
2 answers:
Dafna1 [17]3 years ago
8 0

Answer:

inverse

Step-by-step explanation:

Aliun [14]3 years ago
5 0

Answer:

multiplicative inverse

Step-by-step explanation:

A number that is multiplied by it's multiplicative inverse equals one.

A multiplicative inverse is also called a reciprocal.

Example:

1/7 is 7's multiplicative inverse.

\frac{7}{1} *\frac{1}{7} =\frac{7}{7} =1

You might be interested in
Which of the following is a vertex of the figure shown below after a reflection in the y axis?
konstantin123 [22]

Answer:

A.

Step-by-step explanation:

( 5,0)

When x axises is a reflection in the y axis

5 0
2 years ago
The volume of a sphere is 972 PI ft3. What is the radius of the sphere? Use the formula V = 4/3 PI r3 to find your answer. Enter
Kryger [21]
972=4/3πr^3
729=πr^3
232.16~ r^3
r~ 6 feet, so the radius is about 6 feet. Hope it help!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The answer and how to do this
Vilka [71]
Graphically I guess means graph it. 

First graph goes to first problem. Second graph goes to second problem.

5 0
3 years ago
Nike marks up the original cost of all of the shoes they sell by 30%. Andre wants to buy a pair of shoes that has a price tag of
Kisachek [45]

Answer:

$90

Step-by-step explanation:

The shoes now cost 130% of the original cost

The original cost is 100%

Take the new amount and divide it by 130:

117/130 = .90

Then multiply that number by 100 to get the original percent

.90 x 100 = $90

To check, multiply $90 by 130% or 1.30 to make sure that a 30% increase makes the product $117

$90 x 1.30 = $117

7 0
2 years ago
You need to rent a video camera for your school project. Murphy's Camera charges a $30 rental fee plus $35 per day. Allied Renta
andreev551 [17]

A. If a camera is rented for 1 or 2 days, it would be logical to rent it from Murphy's.

B. If a camera is needed for more than 3 days, it would make sense to rent it from Allied rental.

C. Yes, if a camera is rented for 3 days both rentals charge the same money.

C. If you were need a camera for 3 days, you would have to pay $135 for both stores.

<u>Step-by-step explanation:</u>

Step 1; Murphy's camera costs $30 to rent and an additional $35 for each day of rental. So the equations are

y = $30 + (x × $35), where y is total cost and x is the number of days rented.

So for x = 1, y = $30 + (1 × $35) = $30 + $35 = $65

So for x = 2, y = $30 + (2 × $35) = $30 + $70 = $100

So for x = 3, y = $30 + (3 × $35) = $30 + $105 = $135

So for x = 4, y = $30 + (4 × $35) = $30 + $140 = $170

So for x = 5, y = $30 + (5 × $35) = $30 + $175 = $ 205.

Step 2; Allied rental costs $45 to rent and a $30 for each day of rental. So the equations are as follows

y = $45 + (x × $30), where y is total cost and x is the days rented

So for x = 1, $45 + (1 × $30) = $45 + $30 = $75

So for x = 2, $45 + (2 × $30) = $45 + $60 = $105

So for x = 3, $45 + (3 × $30) = $45 + $90 = $135

So for x = 4, $45 + (4 × $30) = $45 + $120 = $165

So for x = 5, $45 + (5 × $30) = $45 + $150 = $195

Step 3; Comparing both prices over 5 days. Murphy's is cheaper for until 2 days. On day 3 both the rentals cost the same but after day 4, allied rentals is the better option.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Help lol I don’t know what to do
    13·2 answers
  • Which expressions are equivalent to 7⋅7⋅7⋅7⋅7⋅7<br> SELECT 2 Answers<br> It's FROM KHAN academy
    7·2 answers
  • A grasshopper has a length of (5x - 2) inches. A spider has a length of (2x - 1) inches. How much longer is the grasshopper?
    10·1 answer
  • the cost of having photos taken includees fee and $12 for each photo.Mrs.fong buys 6 photos for a total cost of $87.what
    8·1 answer
  • High school geometry anyone?
    10·1 answer
  • My maths teacher says 51÷80 is 1R56 how is this possible
    9·2 answers
  • F(x)= x^2-8x+24 in vertex form
    12·2 answers
  • Plz help me well mark brainliest if correct....................................................!??????pppppppppppppppppppppppppp
    15·1 answer
  • 17. Solve for x: 3xyz = P (MAFS.912. A-
    15·1 answer
  • Action of Mixed Numbers
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!