1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
10

Rearrange to make x the subject 4(x – 3) = y a

Mathematics
2 answers:
Svet_ta [14]3 years ago
6 0

Answer:

....................

amm18123 years ago
5 0

Answer: If i mis understood the question just comment and ill redo it.

Step-by-step explanation: Please give brainliest.

You might be interested in
Solve the equation. Check your answer:<br><br> 14+6a-8=18
Ivanshal [37]
A=2...
Subtract 14 from both sides,then subtract 8 from both sides. Your left with
6a=12
6x1=6
6x2=12
A=2
5 0
3 years ago
If cos(x) = Three-fourths and tan(x) &lt; 0, what is cos(2x)?
makvit [3.9K]

Step-by-step explanation:

The value of sin(2x) is \sin(2x) = - \frac{\sqrt{15}}{8}sin(2x)=−

8

15

How to determine the value of sin(2x)

The cosine ratio is given as:

\cos(x) = -\frac 14cos(x)=−

4

1

Calculate sine(x) using the following identity equation

\sin^2(x) + \cos^2(x) = 1sin

2

(x)+cos

2

(x)=1

So we have:

\sin^2(x) + (1/4)^2 = 1sin

2

(x)+(1/4)

2

=1

\sin^2(x) + 1/16= 1sin

2

(x)+1/16=1

Subtract 1/16 from both sides

\sin^2(x) = 15/16sin

2

(x)=15/16

Take the square root of both sides

\sin(x) = \pm \sqrt{15/16

Given that

tan(x) < 0

It means that:

sin(x) < 0

So, we have:

\sin(x) = -\sqrt{15/16

Simplify

\sin(x) = \sqrt{15}/4sin(x)=

15

/4

sin(2x) is then calculated as:

\sin(2x) = 2\sin(x)\cos(x)sin(2x)=2sin(x)cos(x)

So, we have:

\sin(2x) = -2 * \frac{\sqrt{15}}{4} * \frac 14sin(2x)=−2∗

4

15

∗

4

1

This gives

\sin(2x) = - \frac{\sqrt{15}}{8}sin(2x)=−

8

15

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The pitch of a roof is its slope. The roof of a home rises vertically a distance of 8 ft through a horizontal distance of 15 ft.
PIT_PIT [208]
If we discuss this as if it is a triangle then the "rise" is the vertical side and the "run" is the adjacent side.
So the ratio of the rise to the run is 8 / 15 which equals <span> <span> <span> 0.5333333333 </span> </span> </span>
To find the angle of this roof pitch we look up the arc tangent of <span> <span> <span> 0.5333333333  </span> </span> </span> and we find that is 28.072 Degrees

Trigonometry Calculator:
http://www.1728.org/trigcalc.htm




4 0
2 years ago
I dont know the answer!! I give brainlist...​
iragen [17]

Answer:

A.   (f + g)(1) = - 9

B.    (f - g)(0) = -7

C.    (fg)(3) = 0

Step-by-step explanation:

A.    (f + g)(1) = f(1) + g(1)               f(1) = 1^2 - 9 = 1 - 9 = - 8       g(1) = 1 - 2 = - 1

                    = -8 -1 = -9

B.     (f - g)(0) = f(0) - g(0)             f(0) = 0^2 - 9 = 0 - 9 =  -9      g(0) = 0 - 2 = -2

                      =  -9 + 2 = -7

C.      (fg)(3) = f(3)(g(3)                   f(3) = 3^2 - 9 = 9 - 9 = 0    g(3) = 3 - 2 = 1

                    = 0(1) = 0

4 0
2 years ago
While playing volleyball , Ralph drank 3/4 of a jug of water if the jug held 64 fluid ounces of water how much did Ralph drink
Amiraneli [1.4K]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

To find one fourth, I divided 64 by 4, which gave me 16. Then, to find 3/4, I multiplied 16*3, which is 48.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eight more than three times the difference of four and a number” when n = 3?
    15·1 answer
  • How many positive integers between 1000 and 9999 inclusive
    14·1 answer
  • Please help ASAP 30 points
    13·1 answer
  • Greensboro gets 12 times as many inches of snow as Redville gets. Altoghter, the two towns gets 65 inches of snow.How many inche
    5·1 answer
  • State if the two triangles are congruent. If they are, state how you know?
    7·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the product below?
    9·1 answer
  • Steve has 12 biscuits in a tin.
    6·1 answer
  • Its a word problem. Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much
    5·1 answer
  • A food distributor conducts regular surveys of consumer spending on its products. The average weekly household spending (in doll
    5·1 answer
  • Jack collected 360 ship models. 40% of them were made by him. If Jack donated 25% of models which he made and donated 50% of mod
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!