1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faust18 [17]
3 years ago
7

Chun Hei is carrying out a marketing research study. Even after seeking all reasonable available secondary data sources, she has

not been able to adequately answer the research questions. In such a situation, Chun Hei must collect ________ data. Multiple Choice cohort syndicated derived primary referential
Business
1 answer:
stepan [7]3 years ago
5 0

Answer:

Primary data

Explanation:

Since the available secondary data are not sufficient for the marketing research study, Chun Hei must collect primary data.

Primary data unlike secondary data are data that were not in existence beforehand. Such a data can not be found in any journals, books, websites or data sites. To get primary data a researcher has to go into the field and they can collect these data through questionnaires, surveys or interviews. Chun Hei will get the information she needs from first hand sources.

You might be interested in
Fleet, Inc. manufactured 700 units of Product A, a new product, in 20Xl. Product Xs variable and fixed manufacturing costs per u
Ulleksa [173]

Answer:

The change in the dollar amount of inventory is $200 due to change in the inventory costing method.

Explanation:

The variable cost per unit is $6.00 while the fixed cost per unit is $2.00

Variable cost per unit = $6.00

Absorption cost pet units = $8.00

Total cost under absorption costing = Absorption cost per unit / number of units in ending inventory

Total absorption cost = $8.00 × 100 = $800

Total cost under variable cost = Variable cost per unit × number of units in ending inventory

Total variable cost = $6.00 × 100 = $600

Change in cost = Total absorption cost - Total variable cost

Change in cost = $800 - $600 = $200

3 0
2 years ago
Primrose Yard receives 15,000 large trees each year that they process into 15,000 rough logs. Currently, Primrose sells the roug
Kazeer [188]

Answer:

c. It should process further because the reduction in the cost of the trees is irrelevant.

Explanation:

For the purpose of this Decision,

Benefit of processing further = Sales Value after processing – Sale Value before processing – Further Processing costs

Cost of acquiring trees is a sunk cost already incurred and hence is not relevant

Hence, benefit of processing = (0.80-0.20)*350 – 50

= $160

Hence, the answer is

c. It should process further because the reduction in the cost of the trees is irrelevant.

7 0
3 years ago
Adams and Collin Enterprises expect earnings and dividends to grow at a rate of 25% for the next 4 years, after the growth rate
ollegr [7]

Answer:

the intrinsic value of the stock is 42.97

If the stock is priced at 40 dollars it would be a good idea to purchase the share as will provide a better yield than the cost of capital of 9.6%

Explanation:

First, we solve for the cost of equity using the CAPM:

Ke= r_f + \beta (r_m-r_f)

risk free = 0.03

market rate = 0.09

premium market = (market rate - risk free) = 0.055

beta(non diversifiable risk) = 1.2

Ke= 0.03 + 1.2 (0.055)

Ke = 0.09600

<em>Now we solve for the intrinsic price using the gordon model</em>

<em>with multi-stage growth:</em>

First, we calcualte the future dividends

grow rate Dividends

0                1.25

1 0.25       1.5625

2 0.25       1.953125

3 0.25       2.44140625

4 0.25       3.051757813

4 0.03     3.143310547

Now in the last year, we calcualte using the gordon model or constant grow:

\frac{3.143310547}{0.096-0.03} = Intrinsic \: Value

32.7128182

Now we calculate and add together the present value of each of this future cash flow to determnate the intrinsic  value ofthe share:

\frac{Principal}{(1 + rate)^{time} } = PV

Present Value

1 1.5625 / (1+0.096)^1     =  1.425638686

2 1.953125 / (1+0.096)^2 = 1.625956531

and so on, giving the following values:

3 1.854421226

4 2.114987712

present value of the future dividends at 3% 22.67126448

<u>Finally we add them and get:</u>

42.97160726

8 0
3 years ago
I am not good at math, please help all grades are due monday
Vlad [161]
I cannot see the questions can you please get closer
4 0
2 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Tax cuts increase consumer incentive to save. which determinant(s) of aggregate demand cause the change?
    10·1 answer
  • Your firm offers a 10-year, zero coupon bond (i.e., coupon rate is 0%). The yield to maturity is 8.8 percent. What is the curren
    6·1 answer
  • Which of the following is a generic term that denotes the broad range of possibilities of product​ attributes? A. Offering B. Va
    10·1 answer
  • If the purchase and sale of a currently illegal drug (for example, marijuana) were decriminalized, economists would expect:
    14·1 answer
  • Farr Company purchased a new van for floral deliveries on January 1, 2020. The van cost $56,000 with an estimated life of 5 year
    12·1 answer
  • Which of the following accounts allows full access to the system, while accessing other systems on the network? Local Admin acco
    14·1 answer
  • Match the association type with the person that best fits the description: professional association
    8·2 answers
  • The Weidmans want to save $20,000 in 4 years for a down payment on a house. If they make monthly deposits in an account paying 1
    15·1 answer
  • Mobile devices are perfect for targeting ads at specific consumers because ______.
    10·2 answers
  • Loan 1:
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!