If you can send an image of the beginning of the question, I’d be glad to help. You didn’t show enough info for me to get an answer
I found the answer to this by first dividing 34 by 4 to get 8.5. We already know what 4 divided by 4 is. For every one pound of almonds, it costs $8.50. Since we know that we need to find out how much it costs for 5 pounds of almonds, we simply multiply 8.5 by 5 to get 42.5. It costs $42.50 to buy 5 pounds of almonds.
The answer is D. a1=2 an=an-1+3
Answer:
Step-by-step explanation:
30 is half or 60
45 is half of 90
1:2 ratio