2a.) 8.8 x 8.8 = 35.2g
2b.) 35.2 x 30 = 1056g or 1.056kg
Well not all lines are lines of symmerty, because if you draw a let's say a rectangle on a piece of paper and draw a diagonal line through it, well the two sides don't really lie perfectly on one another!!
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer: 15
Step-by-step explanation:
3x5=15