1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Juli2301 [7.4K]
3 years ago
6

Which set of rational number is correct ordered from least to greatest

Mathematics
1 answer:
MrMuchimi3 years ago
3 0
B is correct answer
You might be interested in
Ava's dog weights 52 kilograms. Marty's dog weights 3/4 as much. Find the weight of Marty's dog in kilograms.
cluponka [151]
Marty's Dog = (3/4) * 52kg
= 39kg
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
How am I suppose to solve this?
nika2105 [10]
Set it up as a proportion.  14.25 miles is to 90 minutes as x is to 120 minutes. 

We have to solve with like units of measure, so we have to change the hours to minutes before we can set up the proportion.

60 minutes= 1 hour
120 minutes = 2 hours

x= miles in 2 hours

14.25/90 = x/120
cross multiply
(14.25 * 120)= (90 * x)
1710=90x
divide both sides by 90
19= x

You could ride 19 miles in 120 minutes, so you could ride 19 miles in 2 hours.

Did you need help on #2 also?

Hope this helps!  :)
6 0
3 years ago
I need help quick! (number 7, NOT 8!)
Lena [83]

Answer:

(-6, 18)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The variables x and y are inversely proportional, and y = 2 when x = 3. What is the value of y when x = 9?
givi [52]
If\ x\ and\ y\ are\ inversely\ proportional\ then\ xy\ is\ constans.\\\\9y=2\times 3\\\\9y=6\ \ \ \ \ \ /:9\\\\y=\frac{6}{9}\\\\y=\frac{2}{3}
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
natima [27]
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Help!!
    13·2 answers
  • If Bert the Bat travels eastward at 40 mph with a tail wind of 6 mph, what is his actual speed?
    5·2 answers
  • When constructing parallel an perpendicular lines, how are the steps similar
    5·1 answer
  • Your boss hands you the monthly data that show the number of orders coming in to and out of the warehouse. The data are in the t
    10·1 answer
  • Write an expression to show the sum of , , and .
    10·2 answers
  • Find the circumcenter of ΔABC with vertices A(12, 0), B(0, -6), C(0, 0)
    5·1 answer
  • A fireman needs to get water to a second-floor fire. His ladder is 30 ft long and he leans it against the vertical wall so that
    7·1 answer
  • Cual es el paso a paso de -15=n+13​
    5·1 answer
  • 20
    12·1 answer
  • If -11 + N = -11, then N is the
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!