1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksley [76]
2 years ago
14

A 2-pint carton of chocolate milk costs $0.88. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Amanda [17]2 years ago
5 0

Answer:

$0.22

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Which one is more <br> –3\5 or –2/3<br> Please help
Kaylis [27]

Answer:

-3/5

Step-by-step explanation:

the smaller negative is still greater, because its negative.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I suck at graphs HELP ASAP QUESTION BELOW
kakasveta [241]

ANSWER

A (-∞,-2)

B (0,4).

EXPLANATION

The portion of the graph that is above the x-axis is considered positive.

From the graph the curve is above the x-axis on the interval

(-∞,-2) and (0,4).

The first and second options are correct.

7 0
3 years ago
How many Children attended the classroom if there were 11 girls who made up 44% of the children?
WITCHER [35]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

If 11 equals 44%, then x equals 100%.

x = \frac{100}{44} * 11

11 * 100 = 1100

1100/44 = 25

So, your answer is 25.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me , please
svp [43]

Answer:

2/3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write an algebraic expression for 84 more than the product of 167 and b
Ket [755]

Answer:

  167b + 84

Step-by-step explanation:

Multiplication is indicated between a number and a variable by writing them next to each other. A "product" is the result of multiplication, so "the product of 167 and b" is written 167b.

If you want a value that is 84 more than that, you get it by adding 84.

  167b + 84

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Write the equation of a line that is perpendicular to y=3/2x+2 that goes through (6,-3)
    7·1 answer
  • The distance formula is d=r/t. how long will it take (in hours) to travel 100 miles at a rate of 22mph? Show all work.
    11·1 answer
  • Find the value of x, round to nearest degree. (Sines and cosines)
    14·1 answer
  • A map of a rectangular park has a length of 4 inches and a width of 6 inches. It uses a scale of 1 inch for every 30 Miles. What
    11·1 answer
  • What is -1.4d = 0.7? Solve for d.
    8·1 answer
  • Why does this system of equations have infinitely many solutions?
    15·1 answer
  • if 45% of an item is $144.00 what is the original price(i tried to do this before but $144.00 is NOT the original price it's onl
    14·2 answers
  • 22. Choose ALL the expressions that are equal to 18m+36*
    5·2 answers
  • Elk middle school has 264 students. There are 84 students in the eighth grade. There are 22 fewer seventh-grade students than si
    5·1 answer
  • The surface area of a cube is represented by the expression below, where s is the side length of the cube. Find the surface area
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!