1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksley [76]
3 years ago
14

A 2-pint carton of chocolate milk costs $0.88. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
Amanda [17]3 years ago
5 0

Answer:

$0.22

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help! I cant solve this
KatRina [158]
In one month, there are on average 30 days.

So if he talks 135 minutes per month, he talks on average 135/30 minutes per day

135/30 = 4.5

So on average he talks to his grandfather for 4 minutes and 30 seconds a day.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given AABC with vertices A(-3,3), B(2,4), and C(3,-1), what is the area of ABC?
zzz [600]
The area of the triangle is 13
8 0
3 years ago
.
Studentka2010 [4]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

the product is multiplication which is 2x3 and add 7

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I rly rly don't get this
Step2247 [10]

Answer: 7 inches

Step-by-step explanation:

1. Divide 615 by pi and four the order does not matter

2. Then square root the value you get

3.round up to the nearest whole number

7 0
3 years ago
Jimmy has a piece of string that is 6 3/4 inches long, and Sam has a piece of string that is 7 1/2 inches long.
mafiozo [28]

Answer:

3/4 inches

Step-by-step explanation:

Subtract Jimmys string length from Sam's string length

7 1/2 - 6 3/4

Get a common denominator of 4

7 1/2*2/2 - 6 3/4

7 2/4 - 6 3/4

Borrow 1 ( or 4/4) from the 7

6 4/4 + 2/4 - 6 3/4

6 6/4 - 6 3/4

3/4

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE SOLVE IT OUT FOR ME !!!!! PLEASE
    15·1 answer
  • The metal in a penny is about 0.505 cents how many cents is this written as a fraction
    8·2 answers
  • This quadratic function has been factored, please give tge solutions. 4x(x+4)=0
    15·2 answers
  • I need help please ??!!
    15·1 answer
  • Please help!!!!!
    9·1 answer
  • What is the cost of 109 marbles if each cost 4 cents
    9·2 answers
  • A spinner is evenly divided into eight sections: three are red, three are white and two are green. If the spinner is spun twice,
    10·1 answer
  • The temperature decreases 3 each hour for four hours. By how many degrees did the temperature fall in four hours?
    9·1 answer
  • Bacon cheeseburgers cost $8.99 each, and meat-stuffed baked potatoes cost $7.49 each. If Hank purchased 10 burgers and potatoes
    11·1 answer
  • TIME SENSITIVE!!! What will the first row of this multiplication be? (first image is the problem, second is the options)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!